Reklama

Armia i Służby

Ukraińskie kasyna. Rozbito grupę przestępczą

ukraina policja
Zdjęcie z akcji ukraińskiej policji.
Autor. Ukraińska cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua

Na Ukrainie rozbito grupę zajmująca się „oszustwami na kasyna”. Jej liderem był 19-latek. Przestępcy pozbawili pieniędzy ponad 100 osób. Policja udostępniła nagranie z akcji.

Reklama

Ukraińska cyberpolicja ustaliła, że za nielegalną działalnością stoją mieszkańcy Kijowa. Sprawcy zamieszczali w mediach społecznościowych i na Telegramie oferty „niezwykle wysokich zysków z inwestycji w kasynach". W tym celu stworzyli specjalną witrynę internetową. 

Reklama

Przestępcy przekonywali użytkowników do przelewania pieniędzy  za pośrednictwem systemu płatności na kontrolowane przez nich rachunki" – wskazuje cyberpolicja. Oszukanych zostało ponad 100 osób.

Czytaj też

19-letni przestępca

Liderem grupy był 19-latek. Opracowywał plany działania oraz odpowiadał za m.in. pozyskiwanie kart bankowych i podział pozyskanych pieniędzy. Młody mężczyzna zaangażował również 4 osoby, w tym nieletniego, do komunikowania się online z potencjalnymi ofiarami i administrowania kanałami na Telegramie. 

Reklama

Czytaj też

Policyjna akcja

W trakcie akcji organów ścigania dokonano 10 przeszukań. Skonfiskowano 2 samochody, ponad 100 kart bankowych, telefony komórkowe, laptopy, tablety, blisko 200 kart SIM, gotówkę w różnych walutach (220 tys. hrywien, 42 tys. dolarów) i weksle. 

W efekcie działań policji zatrzymano 2 osoby, a 3 objęto całodobowym aresztem domowym. Członkom grupy grozi do 12 lat więzienia i konfiskata mienia. 

Nagranie z policyjnej akcji jest dostępne poniżej:

YouTube cover video
Nagranie udostępnione przez ukraińską cyberpolicję.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama