Reklama

Armia i Służby

Ukraińscy żołnierze mogą brać ślub przez aplikację

ukraina wojna inwazja rosja
Ukraińscy żołnierze na froncie.
Autor. Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

Inwazja Rosji rozdzieliła wiele ukraińskich par. Władze w Kijowie postanowiły je wesprzeć i uruchomiły funkcję zdalnego zawarcia małżeństwa przez aplikację. Skorzystać mają przede wszystkim żołnierze.

Wojenna rzeczywistość odmieniła los ukraińskich obywateli. Wielu ruszyło walczyć w obronie kraju, pozostali zostali zmuszeni do ucieczki. Inwazja Rosji sprawiła, że miliony osób musiało odnaleźć się w nowej i trudnej, wymagającej sytuacji, często w rozłące od najbliższych. Dotknęło to również narzeczonych, którzy z konieczności plany o zawarciu małżeństwa odkładali w czasie.

Czytaj też

W pełni zdalny ślub

Ukraińskie władze postanowiły wesprzeć pary i zapewniły możliwość wzięcia ślubu w sposób zdalny. O nowej funkcji „Małżeństwo online” w aplikacji Diia poinformował za pomocą mediów społecznościowych Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej.  

Przedstawiciel rządu podkreślił, że to usługa potrzebna wojskowym oraz parom mieszkającym na odległość z powodu wojny. Jest przeznaczona dla obywateli Ukrainy

Reklama

Małżeństwo w 30 minunt

Proces zawarcia małżeństwa trwa 30 min” – przekazał Fedorow. Jak zadeklarował, z opcji cyfrowego ślubu można skorzystać „gdziekolwiek”, nawet na pierwszej linii frontu (jest konieczność znajdowania się w zasięgu). Wystarczy kilka kliknięć

Po przejściu całej drogi aplikacji Diia pojawi się stosowny dokument, a jego papierowa wersja zostanie przesłana pocztą na wskazany adres lub będzie czekała do odbioru w wybranym urzędzie.

Czytaj też

Plany stały się rzeczywistością

Wdrożenie usługi poprzedziły testy. Jak informowaliśmy, pod koniec maja br. trwały jeszcze prace nad nową funkcjonalnością i Kijów już wtedy zapowiadał, że niebawem plany staną się rzeczywistością. Teraz mamy tego potwierdzenie. 

Reklama

Cyfrowe serce Ukrainy

Przypomnijmy, że Diia to aplikacja uznawana za „cyfrowe serce Ukrainy. Można porównać ją do polskiego mObywatela. Znajdziemy w nim szereg udogodnień: od możliwości dokonywania płatności, przez dostęp do telewizji i radia, po śledzenie ruchu rosyjskich wojsk i od niedawna zawieranie małżeństw.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama