Reklama

Armia i Służby

Ukraińcy okradani z oszczędności

Ukraina: rozbito grupę przestępczą
Zdjęcie z czynności SBU i ukraińskiej policji.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Ukraińcy byli pozbawiani oszczędności w wyniku procederu, za którym stała zorganizowana grupa przestępcza. Na czele stał znany organom ścigania kryminalista. 

Reklama

Cyberspecjaliści Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz tamtejszej cyberpolicji rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się wyłudzaniem pieniędzy od Ukraińców. Sprawa dotyczy klientów jednego z największych państwowych banków. Według SBU mówimy o „dziesiatkach tysięcy” pokrzywdzonych

Reklama

Czytaj też

Reklama

Oszustwo na pracownika banku

Śledztwo wykazało, że w proceder zaangażowane były m.in. osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu. Za wszystkim stał kryminalista o pseudonimie „Гєша”. Grupa miała liczyć ok. 30 osób.

Przestępcy wydzwaniali do klientów instytucji finansowej i podawali się za jej pracowników ds. bezpieczeństwa. W trakcie rozmów informowali ofiary o tym, że rzekomo osoby trzecie przejęły ich karty płatnicze. W kolejnym kroku sprawcy sugerowali, aby klienci banku dokonali przelewu środków na wskazany „rachunek bezpieczeństwa” przy użyciu specjalnej aplikacji. Wszystko po to, aby „ochronić oszczędności”. 

Wprowadzając poszkodowanych w błąd, nakłonili ich do transferu pieniędzy na kontrolowane przez siebie konta. Jak podaje lokalna cyberpolicja, miesięczny dochód generowany w ten sposób przez przestępców wynosił ok. 2 mln hrywien

Czytaj też

Operacja służb i policji

W ramach akcji SBU i policji przeprowadzono 27 przeszukań, podczas których zabezpieczono telefony, laptopy, karty SIM i bankowe, schematy rozmów telefonicznych oraz gotówkę. 

Na podstawie zebranego materiału dowodowego 10 sprawców zostało powiadomionych o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Niebawem kolejne 17 osób ma otrzymać informacje o prowadzonym wobec nich postępowaniu. Sprawcom grozi do 15 lat więzienia. Udostępniono nagranie z podejmowanych czynności:

YouTube cover video
Nagranie z czynności udostępnione przez ukraińską policję.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama