Reklama

Armia i Służby

Ukraina: wezwania do wsparcia Rosji. Są zatrzymania

ukraina wojna sbu
Zdjęcie z zatrzymania jednego ze sprawców.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Ukraińcy byli wzywani do unikania mobilizacji do wojska i wsparcia Rosji. Akcja była ukierunkowana na mieszkańców m.in. obwodu kijowskiego. Zatrzymano sprawców. 

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zneutralizowała wywrotową działalność trzech zwolenników Putina w obwodach kijowskim, zaporowskim i zakarpackim. Według ujawnionych informacji, sprawcy rozpowszechniali w social mediach treści wzywające do wsparcia Rosji oraz usprawiedliwiające zbrodnie dokonane przez okupantów na Ukrainie.

Reklama

Nie brakowało również fake newsów dotyczących sytuacji na froncie, a także haseł dyskredytujących SZU. Zatrzymani zachęcali obywateli do unikania poboru do wojska i walki przeciwko siłom Putina. 

Jak podaje SBU, w ten sposób sprawcy próbowali zakłócić mobilizację i zdestabilizować sytuację we wspomnianych wyżej obwodach. 

Reklama

Czytaj też

SBU: zatrzymano trzy osoby

W regionie Kijowa za działaniami stał przedstawiciel „ruchu pacyfistycznego". Na swoim Telegramie namawiał Ukraińców do unikania mobilizacji i ucieczki za granicę. Zatrzymany rozsyłał również fałszywe informacje o wojnie, inspirując się prokremlowską propagandą. Ich adresatami byli m.in. dyplomaci innych państw. 

W obwodzie zaporowskim aktywny był informatyk, który wzywał mieszkańców do wywieszenia rosyjskiej flagi na wyspie Chortyca (na Dnieprze). Robił to posługując się kanałem na Telegramie z ponad 10 tys. obserwujących. 

Z kolei na Zakarpaciu duchowny jednej z diecezji na jednej z platform społecznościowych zamieszczał m.in. zdjęcia przedstawiające komunistyczne symbole. Udostępniał także wpisy obrażające uczucia religijne osób innego wyznania. 

Czytaj też

Lata więzienia

SBU wskazuje, że obecnie prowadzone są dochodzenia w celu ustalenia wszystkich okoliczności przestępstw. Sprawcom grozi do 5 lat więzienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama