Reklama

Armia i Służby

Ukraina. Nielegalny handel wojskowym mieniem

wojsko maski gazowe ukraina
Zdjęcie z czynności ukraińskiej policji: maski gazowe zajęte podczas jednego z przeszukań.
Fot. Ukraińska cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua

Ukraińscy żołnierze brali udział w nielegalnym handlu wojskowym mieniem, w tym maskami gazowymi, noktowizorami czy mundurami. Wpadli w ręce organów ścigania.

Jak wskazuje ukraińska cyberpolicjapięć osób przywłaszczyło sobie, a następnie handlowało w sieci mieniem należącym do SZU, które nie podlega obrotowi. Proceder został wykryty przez funkcjonariuszy w obwodzie chmielnickim. 

ukraina policja wojsko
Zdjęcie z czynności ukraińskiej policji.
Fot. Ukraińska cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua

Czytaj też

Ukraińscy żołnierze zamieszani w proceder

Śledztwo wykazało, że organizatorem nielegalnej działalności był 55-letni mieszkaniec regionu. W przestępstwo wciągnąłmałżeństwo i dwóch ukraińskich żołnierzy

Handel obejmował umundurowanie, odzież, bieliznę, śpiwory, amunicję, wiatrówki, maski gazowe, noktowizory i inne artykuły przeznaczone dla wojskowych SZU.

Sprawcy swoje oferty ich sprzedaży wystawiali na jednym ze znanych portalach internetowych. Po otrzymaniu zapłaty, produkty wysyłali pocztą. Pozyskane środki przestępczy dzieli między siebie. 

Czytaj też

Do 15 lat więzienia

W trakcie czynności funkcjonariusze przeprowadzili 15 przeszukań, w tym - garaży. Wkroczono również na teren jednostki wojskowej. Zabezpieczono telefony, karty bankowe, sprzęt komputerowy, dokumenty oraz będące na stanie przedmioty. 

Sprawcom grozi od 10 do 15 lat więzienia. Obecnie trwa dochodzenie w celu ustalenia potencjalnych wspólników zaangażowanych w proceder.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Komentarze