Reklama

Armia i Służby

Ukraina: Ucieczka z regionów objętych wojną. Fałszywe oferty

wojna Ukraina
Fot. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Oszuści wykorzystali wolę ucieczki części mieszkańców ukraińskich regionów frontowych. Przestępcy, oferując fałszywe usługi transportowe, okradali swoje ofiary. Grożą im lata więzienia. 

Ukraińskie organy ścigania zakończyły postępowanie przygotowawcze i skierowały do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy wystawiali na sprzedaż fałszywe bilety elektroniczne na transport z regionów objętych działaniami wojennymi.  Na oszustwie mieli dorobić się ok. 600 tys. hrywien. 

Czytaj też

Jak wskazuje ukraińska cyberpolicja, organizatorami procederu było trzech 29-latków, którzy w nielegalną działalność zaangażowali kolejnych dwóch znajomych. 

Na czym polegało przestępstwo?

Na jednej z platform internetowych publikowali reklamy usług transportowych w Ukrainie i za granicą. Oferowali rzekomy wywóz z regionów frontowych. Podając się za dyspozytorów lub kierowców wysyłali do klientów faktury z wezwaniem do opłacenia „biletu elektronicznego".

Po otrzymaniu zapłaty oszuści przekazywali ofiarom komunikat o „awarii technicznej" i konieczności ponownej zapłaty. W ten sposób oszukano 36 osób. Sprawcom grozi do 12 lat więzienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze