Reklama

Armia i Służby

Ukraina: SBU rozbiło siatkę dywersantów

sbu
Zdjęcie z czynności SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zneutralizowała międzyregionalną siatkę prorosyjskich agitatorów internetowych. Składała się z sześciu propagandzistów. Prowadzili działalność informacyjną i dywersyjną na rzecz Kremla. 

Reklama

Jak podaje SBU, sprawcy wyrażali publiczne poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzywali do zmiany jej granic. W celu zyskania zasięgu, stworzyli kilka kont w mediach społecznościowych, gdzie publikowali prokremlowskie treści. Część z nich została zaczerpnięta z „zasobów internetowych agresora". 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Inżynier Antonowa

Jednym z dywersantów okazał się być inżynier ds. ochrony lotnictwa producenta samolotów Antonow. Służby zatrzymały go w Kijowie. 

„Na rosyjskich platformach Vkontakte i Odnoklassniki okresowo rozpowszechniał nagrania z przemówień Kadyrowa, które wzywały do przyłączenia okupowanych regionów Ukrainy do Rosji" – wskazuje SBU. 

Czytaj też

Agitatorzy z Białorusi

Z kolei w Zakarpaciu zatrzymano mieszkańca obwodu berehowskiego, popierającego pseudoreferenda na zajętych przez wroga południowo-wschodnich terenach Ukrainy. 

W regionie SBU ujawniło również „dwóch wrogo nastawionych agitatorów z Białorusi". W ramach nielegalnej działalności utworzyli kilka propagandowych kont w social mediach. Były one wykorzystywane do atakowania i dyskredytowania sił Zełenskiego oraz podsycania nastrojów antysemickich

Czytaj też

Skazano dywersanta

W Zaporożu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiono jednego z mieszkańców, który w publikacjach internetowych miał wychwalać okupantów i usprawiedliwiać rosyjskie zbrodnie wojenne dokonywane na cywilach. 

Ponadto, w obwodzie iwano-frankiwskim na 5 lat i 6 miesięcy został skazany mieszkaniec Kałusza. Skazano go za popieranie inwazji i oferty wydania Ukraińców siłom Putina.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama