Reklama

Armia i Służby

SBU rozbiło siatkę agitatorów Kremla. Usprawiedliwiali zbrodnie wojenne Rosjan

SBU
Zdjęcie z czynności SBU.
Autor. SBU/https://ssu.gov.ua/

Kolejni agitatorzy Kremla zostali zatrzymani przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Wśród nich znaleźli się byli pracownicy prokuratury, banku oraz nauczyciel. W sieci rozpowszechniali rosyjską propagandę i m.in. usprawiedliwiali zbrodnie wojenne okupantów. 

Reklama

SBU podało, że jej funkcjonariuszom udało się zneutralizować „rozległą siatkę” rosyjskich agitatorów. Ich działalność skupiała się na m.in. usprawiedliwianiu inwazji i agresji na Ukrainę, wzywaniu do przejęcia władzy i podżeganiu do nienawiści na tle religijnym. Mowa o łącznie 8 osobach. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Pracownik banku, prokuratury, nauczyciel i inni

Jedną z nich jest mieszkaniec Kijowa, który pod fikcyjnym nazwiskiem rozpowszechniał w mediach społecznościowych materiały rosyjskich i białoruskich propagandzistów. 

Z kolei w obwodzie zakarpackim lokalny bloger udostępniał fałszywe treści i prokremlowską propagandę na tematy religijne: dyskredytował i obrażał osoby wierzące. Wpisy publikował w social mediach a ich źródłem były rosyjskie zasoby internetowe. 

Natomiast w Czerkasach ujawniono dwóch wspólników Rosji. Jeden z nich to były przedstawiciel ukraińskiej prokuratury, drugi zaś – pracownik państwowego banku. Co im zarzucono? Usprawiedliwianie inwazji i dokonywanie zbrodni wojennych przez okupantów. Dodatkowo mieli rozpowszechniać dezinformację na temat sił Zełenskiego. 

Ponadto, SBU zneutralizowało działalność wywrotową w Winnicy, w którą zaangażowane były 4 osoby, w tym nauczyciel. Według Służby, na zakazanym portalu społecznościowym Odnokłasniki (odpowiednik polskiej Naszej Klasy) nawoływali do „brutalnego przejęcia władzy i zmiany granic Ukrainy”. 

W trakcie przeszukań miejsc pobytu oskarżonych funkcjonariusze znaleźli telefony i komputery, który służyły do rozpowszechniania rosyjskiej propagandy i dezinformacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama