Reklama

Biznes i Finanse

Największy samolot świata. Każdy może pomóc odbudować An-225 Mrija

An-225 Mriya
Antonov An-225 Mriya
Autor. Myroslav Kaplun/Wikimedia Commons/CC4.0

Gracze popularnego symulatora „Flight Simulator” od Microsoftu mogą dołożyć swoją cegiełkę w odbudowie największego samolotu na świecie – ukraińskiego An-225 Mrija, którego producentem jest koncern Antonow. W jaki sposób można pomóc?

Reklama

Rok temu, podczas walk na lotnisku ukraińskiego producenta samolotów Antonow, zniszczony został największy samolot na świecie. Mowa o An-225 Mrija, czyli – jak wskazuje Defence24 – sześciosilnikowym samolocie transportowym o kolosalnych wymiarach: 84 m długości i 88,4 m rozpiętości skrzydeł. Gigant ważył ok 200 ton. 

Reklama

„Konstrukcja była posiadaczem ponad 100 rekordów świata, m.in. przewozu najcięższego ładunku przez samolot — generatora do elektrowni, który ważył 189 ton. Trzykrotnie odwiedził nasz kraj, będąc olbrzymią atrakcją dla widzów” –  zwraca uwagę  Adam Świerkowski z Defence24. 

Odbudowa An-225 Mrija

Na początku listopada 2022 r. Jewhen Hawryłow, dyrektor generalny Antonowa, przekazał, że powstanie nowy egzemplarz An-225 Mrija. Szacunkowo mówiło się, że budowa maszyny może kosztować ponad 3 mld zł

Reklama

Przedstawiciel koncernu wskazał, że samolot zostanie wyposażony w niektóre części pochodzące ze zniszczonej wcześniej przez rosyjskie wojsko maszyny. Prace nad nim prowadzone są w utajnionym miejscu. 

Z gry do realnego świata

W praktyce każdy może dołożyć się do odbudowy największego samolotu na świecie. W jaki sposób? 

Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow przekazał w swoich kanałach społecznościowych, że Microsoft oraz Antonow, przy wsparciu resortu, opracowali cyfrową wersję An-225 Mrija w ramach gry „Flight Simulator” (wersja: 40th Anniversary Edition).

„Teraz każdy z Was może polatać legendarnym samolotem” – zaznaczył przedstawiciel rządu w Kijowie. 

Wskazał, że 100% kwoty ze sprzedaży An-225 Mrija w wirtualnym świecie zostanie przekazana na odbudowę prawdziwego kolosa od Antonowa. W ten sposób gracze mogą zarówno zapewnić sobie rozrywkę, jak i wesprzeć prace nad nowym samolotem. 

Microsoft Flight Simulator

Symulator lotów od Microsoftu to kultowa już seria gier/symulatorów komputerowych, pozwalających użytkownikom wcielić się w rolę pilota różnych samolotów z całego świata. Każdy może usiąść za sterami m.in. Boeinga 747 lub 787 czy Airbusa A320, a teraz również ukraińskiego giganta An-225 Mrija. 

Symulator jest dostępny na komputery oraz konsole Xbox. 

Wymagania systemowe oraz szczegóły na temat gry dostępne są na platformie Steam.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama