Reklama

Armia i Służby

Ukraina: ostrzał Mikołajowa. SBU ujawnia agenta rosyjskiego FSB

ukraina wojna sbu
Autor. @ServiceSsu/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Ukraińskie służby ujawniły, że bloger, który został agentem rosyjskiego FSB, przyczynił się do śmierci 7 cywilów podczas ostrzału rakietowego budynku mieszkalnego w Mikołajowie. Mężczyzna miał współrzędne wieżowca. 

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zebrała materiał dowodowy przeciwko prorosyjskiemu blogerowi znanemu jako „Lochmatij", który został „agentem FSB i korygował rosyjskie uderzenia rakietowe" – wskazano w komunikacie do sprawy. Jak dodano, mężczyzna obecnie ukrywa się przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości w okupowanym Doniecku. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rosyjski ostrzał

Jak ustaliło SBU, „Lochmatij" stworzył kanał na Telegramie, który zgromadził 30 tys. obserwujących. Wśród „fanów" szuka informatorów. Zależy my na pozyskaniu danych o bazach ukraińskiego wojska oraz lokalizacji obiektów infrastruktury krytycznej

„Udokumentowano, że jeden z obserwujących przekazał Lebiediewowi współrzędne mieszkalnego wieżowca w Mikołajowie" – wskazuje SBU. Budynek został następnie ostrzelany przez Rosję rakietami S-300 jesienią 2022 r. W wyniku uderzenia zginęło 7 osób (cywile), w tym dziecko. 

Czytaj też

Twórca propagandy

„Lochmatij" działa na rzecz prokremlowskiej agencji „RIA Novosti" i na zlecenie służb specjalnych uczestniczył w tworzeniu siatki informacyjnej Rosji w różnych regionach Ukrainy. 

Przygotowywał materiały propagandowe dla rosyjskiej telewizji, w których m.in. dyskredytował władze wojskowe i polityczne Ukrainy oraz popierał agresję Rosji. 

Obecnie służby naszego wschodniego sąsiada podejmują działania, aby pociągnąć mężczyznę do odpowiedzialności i postawić przed wymiarem sprawiedliwości.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama