Reklama

Armia i Służby

Okradali Ukraińców. SBU rozbiło „potężną” grupę cyberprzestępczą

ukraina sbu
Zdjęcie z czynności SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Z kont Ukraińców znikały oszczędności. To efekt działalności grupy cyberprzestępczej, współpracującej z przedstawicielami banków. W jednym przypadku sprawcom udało się wykraść 10 mln hrywien.

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła grupę, która wykradała pieniądze z rachunków bankowych obywateli tego kraju. Zatrzymano 12 osób – czytamy w komunikacie do sprawy. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Bankowcy pomagali przestępcom

Śledztwo wykazało, że członkowie grupy stworzyli złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu uzyskiwali dostęp do kont bankowości elektronicznej poszkodowanych. W poszukiwaniu ofiar pomagali im wspólnicy, którzy pracowali w różnych instytucjach finansowych w Kijowie. To dzięki nim hakerzy mieli dostęp do danych osobowych mieszkańców, mających otwarte rachunki w określonych bankach. 

Czytaj też

Phishing

Sprawcy rozsyłali wiadomości phishingowe  na adresy e-mail klientów, podszywając się pod władze instytucji. Wskazywali w nich na konieczność aktualizacji usług. Ofiary były namawiane do przekazania danych logowania lub przelania oszczędności na wymienione przez sprawców konta. 

Ujawniono, że w jednym przypadku sprawcy wykradli ponad 10 mln hrywien (ponad 1,1 mln zł) z konta przeznaczonego na wypłaty dla klientów likwidowanych banków. 

Czytaj też

Handel narkotykami

W trakcie przeszukań mieszkań hakerów oraz pomieszczeń biurowych funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy, karty bankowe i SIM, na których znajdują się dowody nielegalnej działalności. 

Ponadto, w trakcie czynności ujawniono ukryte laboratoria i miejsca przeznaczone do uprawy hurtowych ilości konopi. Gotowy „produkt" przeznaczony był na handel. SBU przejęło towar o wartości blisko 8 mln hrywien (ponad 880 tys. zł). Przestępcom grozi do 12 lat więzienia.

konopie marichuana
Materiał dowodowy SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama