Reklama

Armia i Służby

Rosja Putina. SBU rozprawia się z dywersantami i agitatorami Kremla

sbu ukraina
Zdjęcie z czynności SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

W Ukrainie nie brakuje dywersantów i prorosyjskich agitatorów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi działania w celu ich wykrycia. Poinformowano o kolejnych zatrzymaniach. 

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zneutralizowała dywersyjną działalność 11 prokremlowskich agitatorów. Jednym z nich okazał się mieszkaniec Kijowa, który nawoływał do unii z Rosją. Swoje poglądy rozpowszechniał w ramach stworzonych i administrowanych przez siebie grup na Facebooku, Telegramie i Viberze. 

Reklama

Sprawa dotyczy też duchownego z Mikołajowa. Według ustaleń, mężczyzna publicznie wzywał wiernych do wspierania Rosjan w czasie wojny. 

Czytaj też

W innym przypadku SBU zidentyfikowało dwóch prokremlowskich agitatorów (pracownik jednego z obiektów zaliczanych do infrastruktury krytycznej oraz pracownik linii lotniczych) w obwodzie dniepropietrowskim. Ich działalność została skutecznie zablokowana. Polegała na udostępnianiu w sieci treści wychwalających elity wojskowe i polityczne Rosji, przy równoczesnym dyskredytowaniu ukraińskich sił

Reklama

Z kolei w obwodzie kirowohradzkim SBU zneutralizowało sieć propagandystów składającą się z pięciu mieszkańców regionu. W celu rozpowszechniania prokremlowskich narracji utworzyli specjalną grupę na jednym z serwisów społecznościowych. Jakie hasła tam się pojawiały?

Czytaj też

Przede wszystkim udostępniali wpisy, które nazywały rosyjską inwazję „walką z faszyzmem" w Ukrainie. Ponadto, nawoływali mieszkańców do wstępowania w szeregi okupantów.

SBU działania podjęło również w Winnicy. Tam zidentyfikowano dwóch mieszkańców gloryfikujących „osiągnięcia" wroga. Zachęcali w sieci do m.in. wnoszenia pomników Kadyrowa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama