Reklama

Armia i Służby

Ukraina: „operacja specjalna”. Ujawniono dane dowódcy jednostki GRU

parada Moskwa Putin 2018
Autor. Минобороны России/Wikimedia Commons/CC4.0

Informacje na temat jednego z dowódców GRU oraz jego rodziny zostały ujawnione w wyniku skutecznego włamania na skrzynkę mailową żony Rosjanina – wynika z deklaracji ukraińskich haktywistów, którzy mają stać za operacją. Mowa o oficerze, który został oskarżony przez USA o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie. 

Reklama

Ukraińscy haktywiści kolektywu Cyberodporność wspólnie z przedstawicielami grupy InformNapalm przeprowadzili „operację specjalną”, w ramach której mieli skutecznie zhakować skrzynkę żony dowódcy jednostki 26165 GRU

Reklama

Czytaj też

Reklama

Pułkownik rosyjskiego GRU

Chodzi o partnerkę płk. Wiktora Borysowicza Netyksza, poszukiwanego przez FBI za ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. Przedstawiciel specsłużb Putina nadzorował działania hakerów Kremla, podejmowanych przeciwko wielu krajom i był bezpośrednim przełożonym m.in. ppłk Serhija Ołeksandrowicza Morgaczowa (którego skrzynkę również zhakowano: Ukraińcy zhakowali skrzynkę oficera GRU).

W lipcu 2018 r. amerykański wymiar sprawiedliwości wydał akt oskarżenia przeciwko 12 rosyjskim oficerom wywiadu wojskowego w związku z ich udziałem w operacji ingerencji w wybory prezydenckie w 2016 r. FBI posiadało wizerunek 11 z nich – brakującym „elementem” był płk Wiktor Borysowicz Netykszo. 

fbi
Komunikat wydany przez FBI.
Autor. FBI

Czytaj też

Informacje o oficerze i jego rodzinie

Zhakowanie skrzynki Oksany Serhiiwnej Netykszy, czyli żony dowódcy jednostki 26165 GRU, miało pozwolić na uzyskanie nie tylko zdjęcia rosyjskiego pułkownika, ale również innych danych. 

„Haktywistom udało się zdobyć unikalne zdjęcie i kilka innych dokumentów osobistych (Wiktora Borysowicza Netyksza – red.)” – podaje grupa InformNapalm, która opisuje całą sprawę i ujawnia – jak twierdzi – zdobyte w ramach operacji dane. 

Opublikowano m.in. fotografię przedstawiającą rzekomo Netyksza ze swoją rodziną oraz informacje na jego temat. Wynika z nich, że np. przedstawiciel GRU miał urodzić się 8 września 1966 r. w Czycie oraz posiadać paszport o numerze 4516565233 i prawo jazdy nr 9907 777420.

„Z korespondencji (żony pułkownika – red.) dowiadujemy się o zakupie w 2022 r. lokalu (...) pod adresem Moskwa, ul. Wawiłowa, budynek 4, za 2 miliony 480 tysięcy rubli” – wskazuje InformNapalm.

Czytaj też

Plany wakacyjne

Ukraińscy haktywiści mieli przez kilka miesięcy kontrolować skrzynkę pocztową kobiety. Dlaczego dopiero 20 maja br. zdecydowali się na publikację? „Ta data nie została wybrana przypadkowo, ponieważ następnego dnia (tj. 21 maja – red.) płk Wiktor Borysowicz Netykszo z synem mieli lecieć na wakacje do Czyty (gdzie urodził się rosyjski oficer – red.)" – podaje InformNapalm. Jak dodaje, bilety zarezerwowali już w marcu. 

Po ujawnieniu wycieku obejmującego m.in. informacje o podróży rezerwacja miała zostać anulowana przez przedstawiciela GRU. 

Odwołane bilety
Odwołane bilety
Autor. InformNapalm

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama