Armia i Służby
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Darmowe połączenia dla polskich strażaków
Polscy strażacy zaangażowani w akcję ratunkową w Turcji mogą bez żadnych opłat kontaktować się ze swoimi rodzinami. To inicjatywa operatorów, którzy postanowili wesprzeć bohaterów walczących o ludzkie życie po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło region.
Minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, przekazał, że polscy operatorzy komórkowi zapewnili strażakom Państwowej Straży Pożarnej pracującym w Turcji darmową łączność z ich rodzinami. „Świetna akcja (...)” – ocenił przedstawiciel Kancelarii Premiera.
Pomysłodawcą inicjatywy miał być Witold Drożdż, dyrektor wykonawczy Orange Polska. Jak podał minister, odpowiedź ze strony operatorów była „ekspresowa”. Firmy zgodziły się pomóc bohaterom.
Strażacy w akcji
We wtorek 7 lutego br. MSWiA poinformowało, że polscy strażacy wylądowali w Turcji, którą dotknął kataklizm, będący efektem silnego trzęsienia ziemi. Przedstawiciele PSP byli od razu gotowi do niesienia pomocy.
Obóz naszej ekipy ❤️🚒🇵🇱✌🏻👍🏻💪🏻🇹🇷 pic.twitter.com/gDWBGWOq3C
— Andrzej Bartkowiak (@ABartkowiak_PSP) February 7, 2023
Od tamtej pory strażacy są zaangażowani w działania ratunkowe. W wymagających warunkach poszukują osób znajdujących się pod gruzami zawalonych budynków. Już pierwszego dnia udało im się uratować mężczyznę. „Brawo, super. DUMA!!!” – skomentował sprawę Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.
Tak wyglada ciężka służba naszych bohaterów❤️🚒🇵🇱🇹🇷💪🏻✌🏻👍🏻. Wielkie dzięki. Działamy dalej bez przerwy. Walka trwa. pic.twitter.com/cPWsdmAobf
— Andrzej Bartkowiak (@ABartkowiak_PSP) February 7, 2023
Do środy strażacy uratowali 10 osób, a wśród nich również dzieci i kobiety. Przedstawiciele PSP zostali nazwani „polskimi bohaterami” ze względu na swoje zaangażowanie i efekty. Warto podkreślić, że istotną rolę w operacji odgrywają psy tropiące. Dzięki swojemu wyszkoleniu pomagają ratownikom identyfikować miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie.
🇵🇱🇹🇷Ciężka praca i duże poświęcenie dotyczy także naszych czworonożnych ratowników🐕🦺 działających w ramach #HUSAR w 🇹🇷. ✊Trzymamy kciuki za Wasze bezpieczeństwo✊ @Kierzkowski_PSP @ABartkowiak_PSP @TVPGdansk @PolsatNewsPL @KW_PSP_GDANSK pic.twitter.com/SnG3yvua2p
— KM PSP w Gdańsku (@KM_PSP_GDANSK) February 9, 2023
„Misja Turcja”, jak nazywa się operacja ratunkowa z udziałem polskich strażaków, została przedłużona. Oficjalnie ogłosił to Andrzej Bartkowiak, wskazując, że potrwa co najmniej do czwartku 16 lutego br.
👨🚒🦮🇵🇱🇹🇷#MisjaTurcja
— Andrzej Bartkowiak (@ABartkowiak_PSP) February 10, 2023
PILNE: Polscy strażacy zostają w 🇹🇷 co najmniej do czwartku 16 lutego!
Decyzję o przedłużeniu akcji podjęto po konsultacji komendanta głównego @ABartkowiak_PSP i dowódcy grupy #HUSAR z ministrem @MSWiA_GOV_PL i władzami 🇹🇷 Nadal są szanse na wydobycie żywych pic.twitter.com/arCLv0a3lN
Obecnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii wynosi ponad 23 tys.
Moment katastrofy
Katastrofa w Turcji to efekt lokalnego (południowo-wschodnia Turcja i północna Syria) trzęsienia ziemi, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 2:17 polskiego czasu. Początkowo wstrząsy osiągnęły maginutę 7,8. Z czasem dochodziło do niemniej słabszych wstrząsów wtórnych.
Trzęsienie odczuwalne było również m.in. na Cyprze. „Co ok. 30 min. ziemia trzęsła się. Nie spaliśmy od 3 w nocy. Czuwaliśmy, aby w razie wypadku móc uciec z domu” – relacjonuje nam jedna z mieszkanek wyspy.
Co powoduje trzęsienie ziemi?
Jak podał Państwowy Instytut Geologiczny w oficjalnym komunikacie , trzęsienie w Turcji i Syrii „było skutkiem rozładowania naprężeń powstałych na styku Platformy Arabskiej i Anatolijskiej na Uskoku Wschodnioanatolijskim”. Jego źródło znajdowało się na głębokości 20 km.
Według Encyklopedii PWN, zazwyczaj do trzęsienia ziemi dochodzi w wynikuzaburzenia stanu równowagi we wnętrzu Ziemi, w efekcie czego następuje wyzwolenie energii w postaci fal sejsmicznych, ruchu skał, ciepła i innych deformacji. Na powierzchni odczuwalne są drgania (słabsze i silniejsze) i mogą pojawiać się np. szczeliny.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?