Reklama

Armia i Służby

Sztuczna inteligencja elementem amerykańskiej strategii odstraszania

Autor. The National Guard / Flickr

Sztuczna inteligencja staje się ważnym elementem amerykańskiej strategii odstraszania ukierunkowanej przede wszystkim przeciw Chinom. Znamy więcej szczegółów Projektu Replicator.

Reklama

Szeroka sieć technologii wspieranych przez sztuczną inteligencję - w tym pojazdów bezzałogowych, dronów i systemów autonomicznych mogących obsługiwać działania na lądzie, w wodzie i w powietrzu w ciągu dwóch lat ma zasilić zasoby amerykańskiej armii. To plany, które Pentagon ujął w ramach opisywanego już wcześniej na naszych łamach Projektu Replicator .

Reklama

Replicator zakłada usprawnienie działań z zakresu odstraszania, ukierunkowanego przede wszystkim przeciwko Chinom, widzianym obecnie jako czołowy adwersarz USA, jak i innym wrogim krajom. Projekt wart jest setki milionów dolarów i stawia na rozwój systemów oraz urządzeń, które mają być "małe, inteligentne i tanie" - pisze dziennik "Wall Street Journal" powołując się na źródła bliskie sprawie.

Odstraszyć Chiny

"WSJ" ocenia, że USA chcą w ten sposób utrzymać tempo rywalizacji militarnej z Chinami, które rozwijają bardzo szybko swoje zbrojenia - nie mając do czynienia ze spowalniaczami w rodzaju amerykańskiej biurokracji, stanowiącej przeszkodę tak w rozwoju, jak i zastosowaniu praktycznym najnowszych technologii.

Reklama

Wiceminister obrony USA Kathleen Hicks cytowana przez dziennik podkreśliła jednak, że USA nie są obecnie w stanie wojny i nie dążą do niej - jednak konieczne jest przyspieszenie procesów w Pentagonie, bo "Chiny rozwijają się szybko i nie czekają".

Szczegóły Projektu Replicator

Według nowojorskiej gazety, w ramach Projektu Replicator rozwijane mogą być zdolności takie, jak te zaprezentowane przez Task Force 59 wchodzące w skład U.S. Navy. To sieć dronów i czujników, które zostały zaprojektowane specjalnie do celów monitorowania aktywności Iranu na Bliskim Wschodzie.

Według Hicks, autonomiczne systemy rozwijane w ramach Projektu Replicator będą mogły samodzielnie poruszać się na powierzchni wody i będą zasilane energią słoneczną i innymi "niemal nieograniczonymi" zasobami. Mają być "napakowane czujnikami, których będzie na tyle dużo, by dawać nam wiarygodne, nowe źródła informacji w czasie rzeczywistym".

W grę wchodzi także budowa rozwiązań lądowych - tu z kolei planowany jest rozwój systemów dla logistyki. Systemy lądowe będą współpracowały z autonomicznymi urządzeniami umieszczonymi w kosmosie - ma ich być tyle, że adwersarze nie będą w stanie zniszczyć i unieszkodliwić ich, również ze względu na możliwości obrony przeciwbalistycznej.

Chiny korzystają z AI dla wojska

"WSJ" pisze, że Chiny korzystają już ze sztucznej inteligencji w wojsku. To uzasadnia sankcje, które USA nakładają na chińskie firmy z sektora czipowego - obawiają się, że rozwój tej technologii w zastosowaniach militarnych u przeciwnika może wymknąć się spod kontroli.

Chiny zainwestowały też w rozwój systemów autonomicznych, a raport Pentagonu z 2022 r. wskazuje, że Państwo Środka ma już do dyspozycji systemy gotowe do zastosowań operacyjnych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama