Reklama

Armia i Służby

Innowacja dla rywalizacji. USA stawiają na autonomiczne systemy dla wojska

Autor. The National Guard / Flickr

Pentagon chce wykorzystać innowacje do przeciwstawienia się potędze militarnej Chin. W ciągu kolejnych dwóch lat USA skupią się na rozwoju autonomicznych systemów dla wojska, które mają przede wszystkim odgrywać rolę w odstraszaniu.

Reklama

Projekt Replicator - właśnie tak nazywać się ma nowy plan rozwoju autonomicznych systemów dla wojska, który w poniedziałek został formalnie ogłoszony przez wiceminister obrony USA Kathleen Hicks na jednej z konferencji sektora obronności.

Reklama

W ciągu dwóch lat Stany Zjednoczone chcą postawić na rozwój systemów autonomicznych , które mają stworzyć przeciwwagę opartą na innowacjach wobec licznych, choć przeważnie tradycyjnych sił militarnych Pekinu.

Odstraszanie

Nowe systemy będą pełnić funkcję przede wszystkim w działaniach na rzecz odstraszania w regionie Indo-Pacyfiku.Według Hicks, cytowanej przez serwis Politico , branża jest gotowa na nowy projekt. Teraz kolej na zmianę kultury myślenia o roli podobnych systemów, a ta z kolei musi przyjść od góry i od razu być ukierunkowana na realizację konkretnych celów.

Reklama

Projekt Replicator

Jak pisze Politico, w ramach projektu Pentagon chce opracować „tysiące" autonomicznych systemów w różnych domenach, które mają być gotowe w ciągu od 18 do 24 miesięcy. Nie wiadomo, jakie konkretnie platformy będą rozwijane w ramach programu i czy będą one przeznaczone np. do obsługi bezzałogowych statków lub dronów - a Pentagon nie ujawnia informacji, bo obawia się konkurencji zarówno w branży, jak i ze strony Chin.

Urzędnicy resortu przekazali mediom, że więcej informacji na ten temat ujawnią, kiedy znane już będą pełne zdolności produkcyjne, które będzie można zaangażować w projekt.

W tle obawy o Tajwan

Chiny coraz prężniej działają w regionie Indo-Pacyfiku, a USA zdają sobie sprawę, że pętla zacieśnia się również wokół Tajwanu. To, co powstrzymuje ChRL, to kwestia rozbudowy zdolności militarnych, które mogą zostać osiągnięte do końca tej dekady - i wówczas inwazja na Tajwan stanie się całkiem realna. Ewentualny konflikt wokół Tajwanu z perspektywy Stanów Zjednoczonych jest obecnie poważnym zagrożeniem, bo - jak podkreśla Politico - USA przekazały sporo swoich zasobów, szczególnie gdy mowa o pociskach rakietowych - Ukrainie broniącej się przed Rosją.

Autonomiczne systemy i uzbrojenie mogą stać się zatem odpowiedzią na wyzwania rzucane przez chiński sposób widzenia geopolityki - i pozwolić na przeciwstawienie się dążności Pekinu do dominacji.

Program Replicator będzie kosztował setki milionów dolarów. Według przedstawicielki Pentagonu to nie pieniądze są jednak głównym wyzwaniem - a zdolności produkcyjne oraz skalowanie projektu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze