Reklama

Armia i Służby

Sytuacje kryzysowe. Służby mundurowe powinny to mieć

System Proget
System Proget
Autor. Proget

Służby mundurowe muszą być skuteczne. Od ich sprawnego działania w wielu przypadkach zależy życie i zdrowie innych. Budowanie świadomości sytuacyjnej i koordynacja czynności pozwalają zmaksymalizować efektywność prowadzonych akcji. Właśnie po to Amerykanie opracowali specjalne rozwiązanie, które warto połączyć z systemem Proget.

Artykuł sponsorowany

Urządzenia mobilne stały się częścią naszej codzienności. Służą do celów prywatnych, osobistych (np. kontaktu z bliskimi, rozrywki, są narzędziem pozyskiwania informacji, w tym codziennych wiadomości z kraju i ze świata), ale również, w coraz większym stopniu, służbowych. 

Za ich pomocą wielu z nas może w wygodny, szybki i prosty sposób wykonywać swoje obowiązki w dowolnym miejscu i czasie. Organizacje inwestują w tego typu sprzęt, aby m.in. podnieść efektywność prowadzonej działalności lub wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnego, zdigitalizowanego świata.

Skutkiem tego jest wzrost popularności urządzeń mobilnych. Ich liczba w przedsiębiorstwach oraz podmiotach państwowych rośnie, przez co zyskuje na znaczeniu kwestia właściwego zarządzania posiadanym sprzętem. Nie sztuką jest posiadać dużą liczbę smartfonów, tabletów czy laptopów – ale opracować taki model zarządzania, który pozwoli sprawnie i skutecznie koordynować pracę tych urządzeń, m.in. w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Reklama

Bezpieczeństwo i jakość z Proget

I tu pojawia się kwestia zarządzania mobilnością. Jak informowaliśmy na łamach naszego portalu, należy je rozumieć jako zdalne i spójne konfigurowanie firmowego sprzętu mobilnego, zgodnie z polityką obowiązującą w danym podmiocie oraz wymaganiami prawnymi. Jak to zrobić w praktyce? 

Warto sięgnąć po sprawdzone, najwyższej jakości rozwiązania dostępne na rynku, które pozwolą na skuteczną kontrolę posiadanych urządzeń, bezproblemowe wdrożenie nowych w razie takiej potrzeby, a wszystko to z dbałością o obowiązujące standardy bezpieczeństwa.

Takim rozwiązaniem jest system Proget. Mówimy o w pełni polskim narzędziu do zarządzania mobilnością (100 proc. polskiego kapitału), które gwarantuje bezpieczeństwo danych podczas wdrażania i konfiguracji mobilnej floty urządzeń. Wspomnianą jakość potwierdzają certyfikaty: ISO 27001 oraz ISO 9001. 

Reklama

Praktyczne wykorzystanie systemu Proget

Codzienne zarządzanie może być sprawniejsze dzięki np. grupowaniu użytkowników, które zapewnia system Proget. Narzędzie umożliwia pełne odzwierciedlenie struktury całej organizacji w konsoli, z uwzględnieniem np. nazwisk, stopni, funkcji – nieważne czy chcemy skupić się na pojedynczych użytkownikach, czy na większych grupach. System sprawdzi się zarówno w sytuacjach biurowych, jak i w przypadku działań prowadzonych w terenie.

Funkcja Grupowania Użytkowników.
Funkcja Grupowania Użytkowników.
Autor. Proget

Zdalne zarządzanie flotą przestaje być wizją przyszłości i staje się standardem. Dzięki temu administratorzy mogą zarządzać urządzeniami znajdującymi się w dowolnym miejscu i obserwować je. Mogą również bezproblemowo zmienić konfigurację sprzętu, zablokować niechciane aplikacje czy przesłać aktualne pliki. Dysponują również informacjami o stanie podpiętych do systemu urządzeń, m.in. o kondycji baterii, pamięci czy statusie bezpieczeństwa.

Podgląd na panel z aktualnymi informacjami o urządzeniu.
Podgląd na panel z aktualnymi informacjami o urządzeniu.
Autor. Proget

System Proget pozwala automatycznie (np. co kilka sekund) lub ad hoc rejestrować lokalizację urządzeń. Administratorzy widzą, gdzie znajduje się sprzęt oraz czy się porusza, a tym samym znają lokalizację jego użytkownika. Przekazywane są takie dane jak współrzędne, punkt na mapie oraz prędkość. Jednocześnie na mapie są wyświetlane informacje o wszystkich zarejestrowanych w konsoli urządzeniach. Istnieje także opcja stosowania różnych filtrów.

Podgląd na panel z informacjami o lokalizacji urządzenia.
Podgląd na panel z informacjami o lokalizacji urządzenia.
Autor. Proget

Producent udostępnia również funkcję rozsyłania komunikatów (na bieżąco lub poprzez zaplanowanie) do pojedynczych użytkowników lub grup. W przypadku dodania nowego sprzętu, system automatycznie pobiera konfigurację (aplikacje, polityki, ustawienia itp.), po czym po kilku minutach urządzenie jest gotowe do pracy.

Wygląd przychodzących komunikatów.
Wygląd przychodzących komunikatów.
Autor. Proget

Dodatkowo, rozwiązanie Proget pozwala organizacjom funkcjonować zgodnie z prawem. Tu wystarczy wskazać na obowiązki wynikające z m.in. RODO, NIS2 czy też kolejnej nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. 

30 dni za darmo

Warto podkreślić, że system Proget działa zarówno na Androidzie (od wersji 8.0), Windowsie (10/11 Pro), jak i macOS(11.0), iOS / iPadOS (13.0). Jedno urządzenie to jedna licencja. Mówimy o modelu All-in-One, co oznacza, że nie ma tu żadnych ukrytych lub dodatkowych kosztów. Istnieje możliwość skorzystania z darmowych 30-dniowych testów, podczas których zapewniona jest pełna funkcjonalność, a użytkownik może zarządzać nieograniczoną liczbą urządzeń.

Warto też podkreślić, że klient decyduje o dogodnym dla siebie modelu wdrożenia – cloud lub on-premise. Jeśli jesteś zainteresowany/a, odwiedź stronę Proget i zapoznaj się z ofertą: link.

Reklama

Służby mundurowe potrzebują czegoś „więcej”

Są użytkownicy, którzy na co dzień realizują wymagające, bardzo odpowiedzialne zadania, często w trudnym terenie i o różnych porach dnia. Ze względu na charakter swojej pracy potrzebują niezawodnych, bezpiecznych i kompleksowych rozwiązań zachowujących najwyższe standardy, pamiętając o wygodzie i szybkości działania. 

Mowa o przedstawicielach podmiotów czuwających na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego. Rynek ma w ofercie coś stworzonego specjalnie dla nich. System Proget również odgrywa tu ważną rolę.

Z myślą o wspomnianej grupie użytkowników stworzono TAK, czyli Tactical Assault Kit. To system aplikacji mapowych ze współdzieleniem informacji za pomocą serwerów, dzięki któremu możliwe jest nadzorowanie i zarządzanie misjami, np. organów ratunkowych. Po co? 

W praktyce aplikacja pozwala służbom mundurowym i sztabom kryzysowym dzielić się informacjami, budować świadomość sytuacyjną, korzystać z narzędzi rozpoznania (np. dronów czy kamer) i tworzyć wspólny obraz operacyjny w czasie sytuacji kryzysowej. 

Jakie urządzenia współpracują z TAK?
Jakie urządzenia współpracują z TAK?
Autor. Proget

Przykład USA. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Rozwiązanie sprawdziło się w akcjach służb. Warto podkreślić, że TAK jest rekomendowanym oprogramowaniem dla podmiotów związanych z ratownictwem i służb porządku publicznego w Stanach Zjednoczonych. 

Aplikacja Android Tactical Assault Kit (ATAK) została opracowana przez Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA w 2010 r., w wersji militarnej jest dynamicznie rozwijana na podstawie informacji zwrotnej od użytkowników, dostarczanej przez ponad dekadę. W 2020 r. aplikacja została udostępniona do celów wsparcia działań kryzysowych, a ostatnio zarekomendowana przez służby leśne USA (US Forest Service) do wsparcia zarządzania operacjami podczas gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych pożarów czy też akcji podejmowanych w czasie innych klęsk żywiołowych. 

Bez właściwej koordynacji działań i świadomości sytuacyjnej, użytkownicy narażeni są na utratę zdrowia, a nawet życia. I nie są to puste słowa. Wystarczy przytoczyć tragedię z 2013 r., która miała miejsce w Yarnell Hill (Arizona). Wówczas w pożarze zginęło 19 strażaków, bo nie posiadali łączności i cennych, bieżących informacji. 

Amerykańskie ustawodawstwo zobowiązało służby kryzysowe i ratownicze do tworzenia wspólnego obrazu sytuacji oraz budowania świadomości sytuacyjnej (Dingell Act – 2019). W 2020 r. Departament Obrony udostępnił system TAK w wersji niemilitarnej dla wszystkich krajów sojuszniczych USA wraz z kodem źródłowym aplikacji. W 2022 udostępniono serwer do własnej instalacji wraz ze stale aktualizowanym kodem źródłowym.  Już w sierpniu 2020 w Wojskach Obrony Terytorialnej przetłumaczono aplikację na język polski i od września 2020 jest dostępna w wersji na Android – ATAK w sklepie Play, skąd można ją zainstalować i używać bez ponoszenia kosztów. W kolejnym roku została też udostępniona wersja oprogramowania dla iPhone – iTAK – dostępna w AppStore. Posiada mniej funkcjonalności niż ATAK, jednak pozwala, w ograniczonym zakresie, na wspólne działanie w systemie TAK.

Aby lepiej zobrazować to, o czym mówimy, wyobraźmy sobie mapę rastrową lub 3D wyświetlaną na ekranie smartfona lub tableta, na której widzimy w czasie rzeczywistym jednostki w terenie.Każda z tych jednostek może dodatkowo udostępniać ważne informacje, m.in. podgląd z kamery; możemy skontaktować się z użytkownikiem lub skorzystać z narzędzi rozpoznania (np. dronów czy kamer) i tworzyć wspólny obraz operacyjny w czasie sytuacji kryzysowej.

Podgląd funkcji map.
Podgląd funkcji map.
Autor. Proget

Możliwość dalszej rozbudowy

Cały komplet oprogramowania jest dostępny dla każdego zarejestrowanego użytkownika strony https://tak.gov. Bez rejestracji można pobrać ją ze sklepu Google Play – ATAK lub App Store – iTAK.

Aplikacja ma około 30 głównych funkcjonalności, takich jak obsługa map, wymiana danych, znaczniki, odtwarzanie video etc., ale w wersji na Androida oraz Windowsa  można wspomniane funkcjonalności rozbudowywać o dodatkowe możliwości, używając gotowych wtyczek lub tworząc własne, np. VNS – nawigacja za pomocą map offline lub Google API, Compass Nav (kompas w czasie nawigowania), GeoCAM (wtyczka do zdjęć), TAK Chat (komunikacja z wykorzystaniem protokołu XMPP), Visca CAM (do sterowania kamerami) czy UAS Tool (do sterowania platformami bezzałogowymi).

Dodatkowe rozszerzenia (przykładowe).
Dodatkowe rozszerzenia (przykładowe).
Autor. Proget

Rozwiązanie w wersji cywilnej nie generuje kosztów i jest udostępniane na zasadzie licencji otwartej.

Urządzenia skrojone na miarę służb mundurowych

Sam TAK to nie wszystko. Bez mobilnych urządzeń nic nie byłoby możliwe. To dzięki nim podmioty państwowe, mogą stale rozszerzać swoje możliwości. Sprawna komunikacja, wymiana danych, koordynacja podejmowanych czynności to klucz do sukcesu.

Warto więc pochylić się też nad urządzeniami, które staną się elementem całego systemu. Optymalnym urządzeniem dla ATAK jest Samsung XCover Pro.

Na łamach naszego portalu wskazywaliśmy, że to smartfon zaprojektowany z myślą o większej wydajności, mobilności, trwałości i kompleksowych zabezpieczeniach. Mówimy o telefonie, który łączy w sobie niespotykaną trwałość z bezproblemową łącznością.

Smartfon ma zagwarantować wyjątkową moc, pozwalającą stawić czoła wyzwaniom zdigitalizowanego świata. Galaxy XCover6 Pro uznawany jest za przełomowy produkt w zakresie wzmocnionej wydajności. Idealnie sprawdza się w służbach mundurowych, których środowisko pracy jest niezwykle wymagające. Więcej informacji o produkcie znajdziecie w naszym materiale: Nowy smartfon od Samsunga. Z myślą o służbach i biznesie.

Są również inne urządzenia godne rekomendacji. Wśród nich, poza smartfonami, należy wyróżnić wytrzymałe tablety. Warto zwrócić uwagę na m.in. XCover 7, XCover 6 Pro, Tab Active 5 i Tab Active 4 Pro. Opisywaliśmy je szeroko u nas: Flagowe modele od Samsung. Galaxy do zadań specjalnych.

Silnym punktem urządzeń Samsung jest Knox, czyli platforma, która zapewnia bezpieczeństwo w sposób kompleksowy. Oferuje warstwową ochronę, zaczynając od zapewnienia bezpieczeństwa na poziomie sprzętowym, a kończąc na mechanizmach ochrony zaszytych w ramach systemu operacyjnego.

Warte uwagi jest narzędzie Knox Configure oparte na chmurze i przeznaczone do zdalnego dostosowywania urządzeń Samsung. Dzięki temu możemy np. narzucić im ustawienia oraz firmowy branding (m.in. tapetę na ekranie głównym i ekranie blokady, animacje uruchamiania i zamykania, rozmieszczenie aplikacji i skrótów). W ten sposób konfiguracja sprzętu jest łatwa i szybka. 

Kompleksowe rozwiązanie z Proget

Proget i Samsung od lat współpracują ze sobą, a to w znaczący sposób przekłada się na budowanie świadomości cyberbezpieczeństwa, nie tylko w świecie biznesowym.

„W dzisiejszych czasach, gdy bezpieczeństwo danych stawia wszystkie organizacje w pełnej gotowości, nowoczesne narzędzia są niezbędnym elementem każdego ekosystemu. Makrootoczenie i sytuacja rynkowa ułatwiają niemożliwe dotychczas ścieżki działania. Współpraca, mająca na celu połączenie możliwości kilku firm, to dzisiaj klucz do budowania wspólnego bezpieczeństwa. Proget już ponad rok realizuje ten cel. Pracując z Samsungiem i WB Group możemy dostarczyć komplementarne rozwiązanie, które sprawdza się w najbardziej ekstremalnych warunkach, kiedy zarządzanie odgrywa kluczową rolę, a decyzje muszą być podejmowane na podstawie realnych uwarunkowań” – wskazuje Łukasz Czernik, Prezes Zarządu, Proget Sp. z o.o.

Łącząc TAK z System Proget i wytrzymałymi urządzeniami Samsung, zyskujemy komplementarne i ultrabezpieczne rozwiązanie przeznaczone do realizacji złożonych zadań, przy zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Nie są to puste słowa, bo gwarancję stanowią szyfrowanie transmisji CoT w TLS i dodatkowe szyfrowania VPN oraz uwierzytelnianie poprzez login/hasło, certyfikat i 2FA. Rozwiązanie jest rekomendowane zwłaszcza dla najbardziej wymagających klientów, takich wszystkie służby mundurowe, których sprawne, szybkie i bezpieczne działanie wpływa na takie wiele ważnych aspektów.

Reklama
Reklama

Komentarze