Armia i Służby
Sprzedaż leków w darknecie. Akcja cyberpolicji
Cyberpolicjanci zatrzymali mężczyznę, który sprzedawał leki bez zezwolenia w sieci oraz darknecie. Pieniądze z przestępstw trafiały na konta bankowe podstawionych osób.
Jak wynika informacji CBZC, funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) przeprowadzili kolejną operację, w ramach której zatrzymali mężczyznę sprzedającego w internecie i darknecie leki bez zezwolenia.
Pieniądze pochodzące z przestępstw trafiały na konto bankowe podstawionych osób, a składanie zamówień i ich wysyłka była utrzymana w całkowitej konspiracji, by uniemożliwić organom ścigania wykrycie sprawcy oraz zajęcie jego środków.
Cyberpolicjanci zatrzymali również osobę, która pomagała podejrzanemu w prowadzeniu nielegalnej działalności. Założyła konto na swoje dane, by dokonywać nielegalnych transakcji.
Czytaj też
Akcja cyberpolicji
CBZC podczas przeszukania zabezpieczyła telefony komórkowe, karty SIM, sprzęt komputerowy oraz karty bankomatowe. Ponadto, gotowe do wysyłki klientom paczki, które zawierały leki, 27 walizek (62 litry każda) z lekami lub opakowaniami; 5100 opakowań i blistrów z lekami; ok. 20 litrów leków w płynie; susz roślinny; ponad 80 tys. zł w gotówce oraz 2 sztabki złota.
Po wstępnej analizie cyberpolicjanci stwierdzili, że na jednym z laptopów zatrzymanego można natrafić na komunikatory, za pośrednictwem których prowadził anonimowo korespondencję i aplikacje zapewniające mu taki dostęp do internetu.
Czytaj też
Tymczasowy areszt
Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, a koordynowane z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.
Do Prokuratury Regionalnej złożono wniosek o zabezpieczenie majątkowe w wysokości 800 tys. złotych (w postaci gotówki) oraz dwóch mieszkań podejrzanego, kupionych ze środków pochodzących z przestępstw.
Zatrzymanego tymczasowo aresztowano na 3 miesiące.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany