Reklama

Armia i Służby

SBU rozbiło rozległą siatkę „prorosyjskich agentów”

sbu
Zdjęcie z czynności SBU
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła „rozległą międzyregionalną siatkę prorosyjskich agentów internetowych”. Zajmowali się oni rozpowszechnianiem dezinformacji i kremlowskiej propagandy o wojnie. 

Reklama

Sprawcy udostępniali treści zbieżne z narracją Moskwy na komunikatorach i portalach społecznościowych. „Większość destrukcyjnych materiałów agenci zaczerpnęli z zasobów internetowych wroga” – wskazuje SBU. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wezwania do rzezi Ukraińców

Siatka składała się z sześciu osób. Jedna z nich działała w Kijowie. To 37-letni mieszkaniec stolicy, który na rosyjskiej platformie VKontakte nawoływał do masowych mordów na Ukraińcach.

Ponadto, głosił hasła wzywające do użycia międzykontynentalnych rakiet balistycznych „Szatan” przeciwko zachodnim sojusznikom Ukrainy. Starał się również dyskredytować siły Zełenskiego, w tym obrońców Azowstalu. 

Czytaj też

Hasła zniszczenia Ukrainy

Natomiast w obwodzie odeskim służby zneutralizowały działalność dywersyjno-informacyjną mieszkańca tego regionu, który był odpowiedzialny za funkcjonowanie kilku prokremlowskich kanałów na Telegramie. Służyły do publikowania wpisów nawołujących do ostrzału ukraińskich miast. Nie brakowało też fake newsów o liczbie ofiar po stronie naszego wschodniego sąsiada. 

Z kolei w obwodzie Mikołajewskim SBU zidentyfikowało kobietę, która w korespondencji z mieszkańcami regionu nawoływała do współpracy z Rosjanami, zwłaszcza na okupowanych przez nich terenach. Na tym jednak nie koniec. 

Czytaj też

Gloryfikowanie Rosjan

W Charkowie funkcjonariusze udokumentowali przestępczą działalność jednego z mieszkańców, który nakłaniał innych do współpracy z siłami Putina i jego administracją okupacyjną. 

Co więcej, w obwodzie czerkaskim zdemaskowano dwie osoby odpowiedzialne za popularyzowanie Rosjan i gloryfikowanie zbrodni dokonywanych przez wojska Kremla.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama