Reklama

Armia i Służby

„Pracują mądrzej i lepiej”. Analitycy NSA wspierani przez ChatGPT

Timothy D. Haugh na wydarzeniu INSA, Lipiec 2024
Timothy D. Haugh na wydarzeniu INSA, Lipiec 2024
Autor. Youtube: Intelligence and National Security Alliance

Szef amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przekazał, że w zeszłym roku więcej niż 7000 analityków pracujących dla agencji zaczęło korzystać z generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji.

Narzędzia, takie jak Chat GPT, wciąż są ulepszane i pomimo, że korzysta z niego wielu użytkowników w codziennym życiu, może służyć również oficjalnym podmiotom, usprawniając ich pracę.

Generał Timothy D. Haugh, dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA, a także dowódca USCYBERCOM, podczas wydarzenia Intelligence and National Security Alliance, wypowiedział się o wykorzystywaniu przez agencję sztucznej inteligencji. Z wypowiedzi wynika, że generatywne narzędzia sztucznej inteligencji przynoszą pozytywne rezultaty, a analitycy „pracują mądrzej i lepiej”.  Narzędzia AI są pożyteczne dla agencji w „rozwoju (…), cyberbezpieczeństwie i organizacji zadań”.

YouTube cover video
Gen. Timothy D. Haugh podczas Intelligence and National Security Alliance

Czytaj też

Reklama

Wszechstronny rozwój cyberbezpieczeństwa

Dyrektor NSA zdradził kilka szczegółów przygotowywanych projektów. W fazie pilotażowej znajduje się m.in. Autonomous Penetration Testing Platform, która zapewni firmom efektywniejszą cyberobronę swoich systemów, głównie przez pogłębione testy penetracyjne, by zidentyfikować słabe punkty systemu i uchronić przed możliwym atakiem.

Czytaj też

Reklama

Znane i używane

Używanie sztucznej inteligencji w agencjach wywiadowczych, obecnie fakt znany na szeroką skalę, rozpoczęło się już dużo wcześniej. Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) już w tamtym roku potwierdziła tworzenie chatbota na potrzeby analityków, a który funkjonować ma na zasadzie chatu GPT.

O zastosowanie sztucznej inteligencji w polskim środowisku, zapytaliśmy Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Obecnie czekamy na odpowiedź.

Czytaj też

Reklama

Szansa, a może zagrożenie?

Sztuczna inteligencja wywiera coraz większy wpływ na cyberprzestrzeń, tą w Europie jak i na całym świecie. Dzięki AI, agencje wywiadowcze i te zajmujące się bezpieczeństwem narodowym, wydaje się, że mogą lepiej przewidywać i neutralizować zagrożenia, co jest kluczowe dla utrzymania stabilności i bezpieczeństwa narodowego.

Z drugiej strony, istnieje ryzyko wykorzystania sztucznej inteligencji do szerzenia dezinformacji i cyberataków.

O wypowiedź w tej sprawie poprosiliśmy polską Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Czekamy na odpowiedź.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama