Reklama

Armia i Służby

Poważny atak ransomware. Holandia użyje sił zbrojnych w ramach odpowiedzi

Fot. KoninklijkeLandmacht (@landmacht)/Twitter
Fot. KoninklijkeLandmacht (@landmacht)/Twitter

Gdy atak ransomware doprowadzi do zakłócenia pracy kluczowych dla państwa sektorów, w działania zaangażowane zostaną służby wywiadu i siły zbrojne – wskazuje minister spraw zagranicznych Holandii Ben Knapen. Tak stanowcza reakcja ma doprowadzić do jak najszybszego zakończenia operacji wroga i tym samym skutecznej ochrony kraju.

W liście do holenderskiego parlamentu minister spraw zagranicznych Holandii Ben Knapen podkreśla, że od kilku lat rośnie zagrożenie atakami ransomware, a problem ten dotyczy nie tylko jego kraju, ale także innych na całym świecie.

„Cyberprzestępczość może wpłynąć na bezpieczeństwo narodowe w przypadku, gdy incydent wiąże się z rozległymi uszkodzeniami” – czytamy w liście. Szef MSZ dodaje, że cyberprzestępcy często korzystają z ochrony państwa, z którym współpracują lub w którym działają.

W pierwszej kolejności

Odnosząc się do możliwych opcji reakcji Holandii na cyberataki z użyciem oprogramowania ransomware, Ben Knapen stwierdził, że z reguły w pierwszej kolejności podejmowane są działania dyplomatyczne. Jego zdaniem są one tym silniejsze, gdy stoi za nimi szersza koalicja państw, jak np. Unia Europejska. W tym względzie zwrócił także uwagę na istotę unijnych sankcji, które popiera holenderski rząd i stara się angażować w dalszy rozwój tego typu narzędzi.

„Innym środkiem dyplomatycznym, który można użyć w odpowiedzi na ransomware jest nakłanianie państw do podjęcia dwustronnej współpracy w dochodzeniach sądowych dotyczących cyberataków” – dodaje minister.

W przypadku znacznie poważniejszych incydentów Holandia jest w stanie podjąć stanowcze kroki. Ben Knapen wskazuje, że gdy atak ransomware doprowadzi do np. zakłócenia pracy kluczowych dla państwa sektorów, w działania zaangażowane zostaną służby wywiadu i siły zbrojne. Ma to doprowadzić do zakończenia operacji wroga w imię ochrony kraju. „Na przykład Dowództwo Cybernetyczne może przeprowadzić kontratak w celu przeciwdziałania operacji wroga” – czytamy w liście.

Szef MSZ zaznacza jednak, że jak dotąd Holandia nie doświadczyła na tyle rozległego i poważnego ataku ransomware, który wiązałby się z koniecznością użycia sił zbrojnych w ramach odpowiedzi. Deklaracja wykorzystania armii w odpowiedzi na incydent ma pełnić funkcję odstraszającą.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama