Armia i Służby
Potrzebne ciągłe kształcenie cyberkadr
Trendy w cyberbezpieczeństwie, techniki targetowania i profilowania, zagadnienia strategiczne w obronie cyberprzestrzeni – to niektóre z tematów poruszanych podczas konferencji CyberExpert, organizowanej przez Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, której byliśmy patronem medialnym.
Konferencję otworzył Paweł Dziuba, dyrektor Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa – instytucji, która zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji żołnierzy i pracowników, by wspomagać rozwój kompetencji Sił Zbrojnych RP w zakresie zwalczania cyberzagrożeń oraz ochrony cyberprzestrzeni.
Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON oraz pełnomocniczka ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Aneta Trojanowska odczytała list szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który stwierdził w nim, że „cyberbezpieczeństwo jest jednym z tych wymiarów bezpieczeństwa państwa, którego znaczenie rośnie”.
„MON realizując zadanie, jaką jest obrona państwa, musi wzmacniać działania również w tej sferze” – zaznaczono. Dodano, że chodzi przede wszystkim o rozwój współpracy i kształtowania kierunków tego rozwoju w obszarze cyberbezpieczeństwa, kryptologii i technologii informacyjnych”.
Priorytetem są ludzie
Natomiast w swoim przemówieniu dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, gen. bryg. Karol Molenda ocenił, że „Wojsko Polskie jest tak silne, jak pojedynczy żołnierz, a w tym przypadku – cyberżołnierz”.
„Siłą, kluczem, aby posiadać kompetencje do obrony cyberprzestrzeni jest wymiana doświadczeń, czerpanie z umiejętności i kompetencji. W NCBC stawiamy poprzeczkę wysoko - nasi żołnierze realizują specyficzne zadania w dynamicznie rozwijającym się środowisku. ECSC uzupełnia wiedzę naszych kadr, wypracowano wysokie standardy szkolenia. Myśląc o tym, co przed nami, zwracam uwagę, że naszym priorytetem są ludzie i ich umiejętności. ECSC buduje ekspertów i kreuje ich rozwój” – podsumował gen. bryg. Karol Molenda.
Potrzebne ciągłe kształcenie cyberkadr
Gości zgromadzonych na konferencji przywitał także Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej, który stwierdził, że „powstanie ECSC nie było przypadkowe”.
„Jeżeli popatrzymy szerzej na nasz kraj - jego zdolności i umiejętności oraz miejsce w cyberprzestrzeni - dla nas szansą i wyzwaniem jest obszar cyberbezpieczeństwa. Nie tylko w Europie, ale być może w całym NATO powinno być zorganizowane szkolenie zawodowe kadr w obszarze cyber. Mamy ogromny potencjał, nieporównywalnie większy niż w wielu krajach europejskich. Choćby dlatego, ze MON podlega scentralizowanemu zarządzaniu, jest dobrze sfinansowany, duży i bardzo wszechstronny. Jako kraj jesteśmy w stanie zapewnić kształcenie w zakresie cyber na wszystkich poziomach” – zaznaczył Tomasz Zdzikot.
Dodał, że obecnie funkcjonują ścieżki kształcenia na wielu poziomach, natomiast nie sprawia to jednak, że można uznać proces kształcenia cyberkadr za zakończony, dlatego powstało ECSC, by zapewniać bogatą ofertę szkoleń oraz kursów.
Organizatorem konferencji CyberExpert było Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC) wraz z Instytutem Teleinformatyki i Cyberbezpieczeństwa Wojskowej Akademii Technicznej (ITC WAT) jako współorganizatorem. Redakcja CyberDefence24.pl objęła wydarzenie patronatem medialnym.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.