Reklama

Armia i Służby

Zbiórka dla wojska Ukrainy. Fałszywe przelewy z Polski

ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Zbiórki dla ukraińskiego wojska to atrakcyjny cel dla przestępców. Wykorzystując chęć pomocy SZU i żołnierzom, oszukują ofiary i przejmują ich środki. W tym przypadku wabikiem były przelewy z Polski.

Reklama

Funkcjonariusze w obwodzie dniepropietrowskim rozbili grupę przestępczą, która oszukała ponad 100 osób zaangażowanych w zbieranie funduszy na pomoc dla ukraińskiego wojska. Składała się z czterech mieszkańców obwodów dniepropietrowskiego i kirowohradzkiego. Ich działalność miała doprowadzić do szkód w wysokości ponad 2 mln hrywien.

Reklama
ukraina policja oszustwa
Zdjęcie z czynności ukraińskich organów ścigania.
Autor. Ukraińska cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua
Reklama

Czytaj też

Przelewy z Polski

W ramach procederu sprawcy szukali w mediach społecznościowych ogłoszeń dotyczących zbiórek pieniędzy na pomoc dla SZU i leczenie rannych żołnierzy. W następnym kroku dzwonili pod numery, które udało im się pozyskać poprzez rozmowę za pomocą komunikatora.

„Posługując się fałszywymi kontami w social mediach, przestępcy przedstawiali się jako pracownicy jednej z organizacji finansowych i oferowali przelew z Polski" – opisuje sprawę ukraińska cyberpolicja. 

Czytaj też

Pieniądze znikały z kont

Zatrzymani wskazywali na konieczność wymiany złotych na hrywny. Przekonywali ofiary, że mogą to zrobić. Zyskując zaufanie, uzyskiwali dostęp do danych osobowych i bankowych osób chcących pomóc SZU. Posiadając tak wrażliwe informacje, przywłaszczali sobie środki z kont poszkodowanych. 

W trakcie czynności funkcjonariusze przeszukali mieszkania i samochody przestępców. Zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefony, karty bankowe, wyciągi oraz cztery samochody.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama