Reklama

Armia i Służby

Wojna: zbiórka dla Ukraińców. Ujawniono przekręt

wojna Ukraina
Autor. @Liberov/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Jedna ze zbiórek na pomoc dla ukraińskich żołnierzy okazała się być przekrętem. Oszukano ponad 2 tysiące osób, które chciały wesprzeć SZU. Sprzeniewierzono ponad milion hrywien. 

Reklama

Za nielegalną działalnością stoi para z obwodu mikołajowskiego. W ramach przestępstwa wykorzystała „wideo od osoby publicznej oraz nagrania z różnych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy” – podaje ukraińska policja. Do materiałów dodano tekst, wskazujący na możliwość przekazywania pieniędzy na potrzeby wojska, w tym leczenia rannych. W ten sposób para otrzymywała środki, które zamiast na pomoc obrońcom szły do kieszeni sprawców.

Reklama

Według wstępnych ustaleń oszukano ponad 2 tysiące osób na łączną kwotę ponad miliona hrywien

Czytaj też

Skuteczna operacja

Zatrzymano mężczyznę, któremu grozi do 8 lat więzienia. Przeszukano jego miejsce zamieszkania. Skonfiskowano sprzęt elektroniczny (telefony, laptopy) z dowodami nielegalnej działalności oraz katy bankowe. 

Reklama

„Po przeprowadzeniu wstępnego dochodzenia oraz zbadaniu zajętego sprzętu i kart przeprowadzona zostanie kwalifikacja czynów, których dopuściła się również jego żona” – podaje ukraińska policja. 

Proceder zdemaskowali funkcjonariusze cyberpolicji we współpracy z pracownikami PrivatBanku i MonoBanku. 

Nagranie z czynności ukraińskiej policji:

YouTube cover video

Organy ścigania apelują, aby osoby chcące wesprzeć Ukraińców w walce z Rosją poprzez pomoc materialną, robiły to wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych funduszy lub sprawdzonych organizacji i instytucji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama