Reklama

Armia i Służby

Pentagon ogłosił nową strategię. USA chcą uciec m.in. Rosji i Chinom

US Army
Autor. @USArmy/Flickr/CC BY 2.0

Pentagon opublikował strategię, która ma pomóc USA w wzmocnieniu przewagi nad rywalami, w tym Rosją i Chinami. W osiągnięciu tego celu mają pomóc przemyślane inwestycje w dziedzinie nauki i krytycznych technologii, które będą koordynowane przez jednostki wojskowe.

Reklama

We wtorek 9 maja br. Pentagon opublikował Narodową Strategię Nauki i Technologii Obronnej (NDSTS). Dokument określa priorytety we wspomnianych obszarach, cele oraz inwestycje Departamentu Obrony USA (DoD). Definiuje także zalecenia dotyczące przyszłości podmiotów naukowo-badawczych i badawczo-inżynieryjnych w dziedzinie obronności.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Technologie krytyczne: właściwe inwestycje

Strategia zwraca uwagę na konieczność lepszej koordynacji między jednostkami wojskowymi oraz szybszego wdrażania nowych rozwiązań i możliwości. „(...) musimy wykorzystać pojawiające się krytyczne technologie" – wskazuje w oświadczeniu do sprawy Heidi Shyu, dyrektor ds. technologii w Pentagonie.

Dlaczego to takie ważne? Amerykanie są świadomi, że środowisko zagrożeń staje się coraz bardziej złożone i zaawansowane, a rynek prywatny nasycony inwestycjami niepaństwowych firm, co może wykorzystać DoD.

W dokumencie jednoznacznie stwierdzono, że Pentagon musi przyjąć bardziej proaktywną postawę w ramach kontaktów z sektorem prywatnym, aby dzięki temu dokonywać właściwych inwestycji na rzecz wykorzystania pojawiających się technologii. Chodzi o np. opracowanie planu finansowania innowacyjnych rozwiązań, który byłby koordynowany przez jednostki wojskowe w celu minimalizacji ryzyka powielania inicjatyw i marnotrawstwa.

Czytaj też

Uciec rywalom

Opublikowana strategia ma z założenia pomóc Pentagonowi w podejmowaniu przemyślanych decyzji, które z kolei przełożą się na wzmocnienie przewagi USA nad rywalami (m.in. Rosją i Chinami), bez nadmiernego angażowania się w „marnotrawny wyścig technologiczny".

Jak podkreśla Heidi Shyu, Amerykanie położą nacisk „na rozwój asymetrycznych zdolności, które pomogą zagwarantować bezpieczeństwo narodowe w dłuższej perspektywie czasu".

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama