Reklama

Armia i Służby

Orędzie Ursuli von der Leyen: Należy stworzyć europejską politykę cyberobrony

Fot. ALEXANDRE LALLEMAND/unsplash.com
Fot. ALEXANDRE LALLEMAND/unsplash.com

Należy stworzyć europejską politykę cyberobrony, w tym prawodawstwo dotyczące cyberbezpieczeństwa - podkreśliła w orędziu szefowa KE Ursula von der Leyen. Jak dodała, cyfryzacja to wielka szansa dla UE, którą jednak bardzo łatwo zaprzepaścić.

Początek środowego przemówienia w europarlamencie przewodnicząca Komisji Europejskiej przekonywała, że cyfryzacja to wielka szansa dla UE, którą jednak bardzo łatwo zaprzepaścić. Wydatki na cyfryzację w ramach NextGenerationEU przekroczą nawet poziom 20 proc. Odzwierciedla to wagę inwestowania w naszą europejską suwerenność technologiczną - mówiła. Poinformowała też o planach przedłożenia nowego unijnego aktu prawnego o mikroczipach.

Wśród wyzwań dla Wspólnoty von der Leyen wymieniła m.in. obronność. Wskazała na współpracę z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem nad nową wspólną deklaracją UE-NATO, która zostanie przedstawiona przed końcem roku. Podkreślała, że charakter zagrożeń, przed którymi stoi UE, szybko się zmienia: od ataków hybrydowych lub cybernetycznych do coraz szybszego wyścigu zbrojeń w kosmosie. Wskazywała na potrzebę budowy Europejskiej Unii Obrony.

W ostatnich tygodniach wiele dyskutowano na temat sił ekspedycyjnych. Jakiego rodzaju i jak licznych sił potrzebujemy: grup bojowych czy unijnych służb pierwszego reagowania. Stanowi to bez wątpienia element debaty i wierzę, że będzie to częścią rozwiązania - zaznaczyła. Wskazywała też na potrzebę stworzenia europejskiej polityki cyberobrony, w tym prawodawstwa dotyczącego cyberbezpieczeństwa. Zapowiedział zwołanie podczas prezydencji francuskiej w pierwszej połowie 2022 roku wraz z prezydentem Emmanuelem Macronem szczytu w Tuluzie poświęconego europejskiej obronie.

SZP/PAP


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama