Reklama

Armia i Służby

Nowy plan wojskowy Pentagonu wobec Iranu. Pierwszym ruchem masowy cyberatak

Fot. U.S. Department of Defense
Fot. U.S. Department of Defense

Pentagon opracował nowy plan wojskowy, który zakłada wysłanie do 120 000 żołnierzy na Bliski Wschód oraz mobilizację zdolności w cyberprzestrzeni. Według dokumentu Stany Zjednoczone mogą przeprowadzić cyberatak na irańską infrastrukturę, gdyby Teheran przyspieszył rozwój swojego programu nuklearnego lub zaatakował wojska USA.

Amerykanie nie przewidują przeprowadzenia lądowej inwazji (jak to miało miejsce w Iraku), ale koncentrują się na operacjach powietrznych (głównie nalotach) oraz potencjalnym cyberataku, który w planach nosi nazwę „Nitro Zeus”. Głównym celem amerykańskich działań w cyberprzestrzeni byłoby sparaliżowanie irańskich miast, obiektów wojskowych oraz sieci energetycznych.

Według planu cyberatak  ma nastąpić w pierwszym etapie amerykańskiego uderzenia  (w ciągu kilku pierwszych godzin), zmniejszając tym samym potrzebę przeprowadzania wielu konwencjonalnych działań, w tym zamachów bombowych czy uderzeń rakietowych.

Jednak jak wskazują eksperci, zdolności Iranu w zakresie cyberbezpieczeństwa znacznie wzrosły. Świadczą o tym m.in. ataki na rynki finansowe z 2012 roku. Ich zdaniem irańscy hakerzy są obecnie wysoko wyspecjalizowani i zdolni do uderzenia w amerykańskie cele.

„Prezydent wyraził się jasno, Stany Zjednoczone nie dążą do konfliktu zbrojnego z Iranem, a on jest otwarty na rozmowy z przywódcami tego państwa” – wskazuje  Garrett Marquis, rzecznik National Security Council (NSC). – „Jednak domyślną opcją Iranu od 40 lat jest przemoc i jesteśmy gotowi bronić amerykańskiego personelu oraz interesów w regionie” – zakończył.

Źródło:  Military Times

Reklama

Komentarze

    Reklama