Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości insp. Adam Cieślak otrzyma nominację generalską, nadaną przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, nadał stopnie generalskie sześciu oficerom Policji" - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, o czym informuje jako pierwszy serwis InfoSecurity24.pl z Grupy Defence24.
Na stopień nadinspektora Policji mianowany został także insp. Adam Cieślak – Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który znalazł się w gronie: insp. Waldemar Wołowiec – Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu; insp. Dariusz Matusiak – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie; insp. Jarosław Pasterski – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim; insp. Dariusz Zięba – Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA oraz insp. Iwona Klonowska – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Inspektor Adam Cieślak z dniem 1 maja br. został oficjalnie Komendantem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Wcześniej odpowiadał jako Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji za utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości oraz przygotowanie rozwiązań organizacyjnych i prawnych niezbędnych do rozpoczęcia funkcjonowania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Inspektor Adam Cieślak służbę w Policji rozpoczął 20 września 1995 roku w KRP Pruszków (Komenda Stołeczna Policji). Stopniowo awansował w pionie prewencji, a następnie kryminalnym. W 2004 roku rozpoczął służbę w Centralnym Biurze Śledczym KGP, by 12 lat - w 2016 roku - później zostać zastępcą komendanta tej jednostki (wtedy już Centralnego Biura Śledczego Policji).
Wręczenie nominacji odbędzie się w sobotę 23 lipca podczas Centralnych Obchodów Święta Policji.
Czytaj też
Zadania CBZC
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oficjalnie rozpoczęło działalność 12 stycznia tego roku.
CBZC to jednolita w skali kraju jednostka Policji z siedzibą w Warszawie. Będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości popełnionej przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej. Wiąże się z tym również wykrywanie i ściganie sprawców tej przestępczości oraz wspieranie w niezbędnym zakresie pozostałych jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu tej przestępczości.
Na łamach CyberDefence24.pl ukazał się pierwszy w Polsce wywiad z Komendantem CBZC , w którym opowiada on, na jakim etapie jest tworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].