Polityka i prawo
Inspektor Adam Cieślak komendantem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński powołał insp. Adama Cieślaka na stanowisko Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. dr Mariusz Ciarka.
Uroczyste wręczenie decyzji o powołaniu insp. Adama Cieślaka na stanowisko Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości odbyło się w piątek w siedzibie Komendy Głównej Policji.
"W uroczystości powołania pierwszego w historii Komendanta CBZC wziął udział zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, któremu podlega pion kryminalny polskiej policji. Obecni byli też dyrektorzy biur funkcjonujących w tym pionie" - podkreślił insp. dr Mariusz Ciarka.
Wskazał, że nowo powołany Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości insp. Adam Cieślak rozpoczął służbę w policji w 1995 roku, w Komendzie Powiatowej Policji w Pruszkowie. "Stopniowo awansował w pionie prewencji, a następnie kryminalnym. W 2004 roku rozpoczął służbę w Centralnym Biurze Śledczym KGP, by 12 lat później zostać zastępcą komendanta tej jednostki" - tłumaczył.
Wcześniej pełnomocnik ds. utworzenia CBZC
W listopadzie ub.r. jako pierwsi informowaliśmy, że stanowisko pełnomocnika ds. utworzenia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości objął insp. Adam Cieślak.
Z dniem 1 maja br. został oficjalnie Komendantem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Odpowiadał w ostatnich miesiącach za utworzenie struktur służby zwalczania cyberprzestępczości oraz przygotowanie rozwiązań organizacyjnych i prawnych, niezbędnych, by CBZC mogło funkcjonować.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oficjalnie rozpoczęło działalność 12 stycznia tego roku. "Ta nowa jednostka policji będzie właściwą do rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego, zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw. Tym samym służba zwalczania cyberprzestępczości będzie kolejnym rodzajem służby obok kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych, prewencyjnej, kontrterrorystycznej i wspomagającej" - zaznaczył insp. dr Mariusz Ciarka.
"Stan etatowy tej jednostki będzie wzrastał co roku, docelowo będzie wynosił 1800 etatów policyjnych. Szczególnie pożądanymi do służby będą osoby ze specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomości języków obcych z tego zakresu" - podał inspektor.
Czytaj też
CBZC to jednolita w skali kraju jednostka Policji z siedzibą w Warszawie. Będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości popełnionej przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej. Wiąże się z tym również wykrywanie i ściganie sprawców tej przestępczości oraz wspieranie w niezbędnym zakresie pozostałych jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu tej przestępczości.
/PAP/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
makivara
Proponuje zainteresujcie się również i opiszcie jaki cyrk trwa z dodatkowymi pieniędzmi w ramach nowego CBZC, czy też świadczeniem teleinformatycznym - miało być wypłacane od kwietnia za marzec, a jest maj. Z perspektywy obywatela czy pracownika instytucji, które odpowiadają za cyberbezpieczeństwo marginalne znaczenie ma nazwisko na stanowisku polityczno-reprezentacyjnym.