Reklama

Armia i Służby

NATO rozpoczęło inicjatywę dotyczącą sztucznej inteligencji. „Utrzymać militarną przewagę”

Autor. HQ Multinational Corps Northeast (@hqmncne)/Twitter

Nowa inicjatywa NATO może pozwolić na „utrzymanie militarnej i technologicznej przewagi” sojuszu, dzięki wykorzystaniu potencjału, jaki tkwi w sztucznej inteligencji.

Reklama

NATO rozpoczęło inicjatywę dotyczącą sztucznej inteligencji, aby dzięki niej lepiej zrozumieć tę technologię i jej możliwe zastosowania w czasie konfliktu lub wojny. Działania podejmowane są w ramach tzw. „horizon scanning” przez Organizację Naukowo-Technologiczną (STO) oraz Agencję ds. Komunikacji i Informacji NATO (NCIA - NATO Communications and Information Agency).

Reklama

Spotkanie inauguracyjne wraz z warsztatami odbyło się w pierwszym tygodniu maja br. w Hadze. Wzięli w nim udział dr Bryan Wells (główny naukowiec NATO), Ludwig Decamps (dyrektor ANCI), a także ponad 80 ekspertów ds. AI z instytutów badawczych, zajmujących się m.in. obronnością i przemysłem obronnym państw członkowskich oraz partnerskich – informuje NCIA.

Czytaj też

Kluczowy element

Reklama

Jak podkreśla dr Bryan Wells, w komunikacie do sprawy, sztuczna inteligencja została uznana przez NATO za kluczowy element utrzymania przewagi technologicznej.

„STO i NCIA, współpracując ze sobą, są w stanie skupić ekspertów z całego świata, aby w ten sposób umożliwić dostęp do wiarygodnej wiedzy naukowej, doradzać NATO i partnerom” – wskazuje ekspert.

Czytaj też

Zbliżyć do siebie wojsko i naukowców

NATO-wska agencja tłumaczy, że tzw. „horizon scanning” to metodologia polegająca na przeprowadzeniu kompleksowej oceny danego zjawiska/zagadnienia pod kątem naukowo-technologicznym.

W tym kontekście NATO wykorzystuje zasadę Theodore'a von Kármána – chodzi o to, aby „zbliżyć” do siebie siły zbrojne i naukowców w celu poszerzenia wiedzy i zrozumienia danej problematyki.

Czytaj też

Utrzymać przewagę

W trakcie pobytu w Hadze specjaliści odwiedzili laboratoria Data Science i AI NCIA, aby pokazać, w jaki sposób można szkolić sztuczną inteligencję, wykorzystując dane NATO, w celu sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi sojusz.

Eksperci omówili także praktyczne aspekty rozwoju sztucznej inteligencji w odniesieniu do możliwości obronnych.

„Ta strategiczna inicjatywa NATO rozpoczęła międzynarodową działalność wspierającą sojusz w zakresie potencjalnego wpływu sztucznej inteligencji na sektor militarny” – czytamy w komunikacie. Dodatkowo wskazano, że podjęte wysiłki mogą pozwolić na „utrzymanie militarnej i technologicznej przewagi” NATO.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze