Reklama

Armia i Służby

Korea Południowa dołączyła do struktur cyberobrony NATO

Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Korea Południowa jest pierwszym krajem azjatyckim, który oficjalne został włączony w struktury natowskiego centrum cyberobrony. To ważny krok sojuszu i sygnał dla społeczności międzynarodowej.  

Reklama

W specjalnym oświadczeniu Narodowa Służba Wywiadu Korei Południowej (NIS) informuje, że kraj ten jest pierwszym państwem azjatyckim, który dołączył do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE) z siedzibą w Tallinie. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami i wymogami formalnymi.

Reklama

Tym samym liczba członków CCDCOE wzrosła do 32. Przypomnijmy, że wśród nich znajduje się 27 krajów NATO i 5 państw zaangażowanych (Austria, Finlandia, Szwecja, Szwajcaria i - od dzisiaj - Korea Południowa).

Czytaj też

Wzmocnienie struktur cyberbezpieczeństwa

Reklama

NIS mówi wprost: „Zamierzamy wzmocnić zdolności reagowania w cyberprzestrzeni, aby weszły na światowy poziom, poprzez zwiększenie liczby naszych specjalistów wysyłanych do Centrum (CCDCOE – red.) i rozszerzenie zakresu wspólnych szkoleń”.

Narodowa Służba Wywiadowcza przewiduje, że członkostwo to (w CCDCOE – red.) wzmocni międzynarodowe struktury cyberbezpieczeństwa, w tym poszerzy w możliwości wspólnych szkoleń i badań, a także zwiększy nasz głos w międzynarodowych dyskusjach dotyczących polityki w domenie cyber.
Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej

Służba zaznacza, że natowskie Centrum Doskonalenia Cyberobrony założone w 2008 roku powstało po to, aby „wspólnie reagować na zagrożenia cybernetyczne po tym, jak estońska infrastruktura narodowa została sparaliżowana przez cyberatak ze strony Rosji w 2007 roku”.

Cyberzagrożenia powodują ogromne szkody nie tylko dla pojedynczych użytkowników, ale także państw i podmiotów międzynarodowych. Będziemy ściśle współpracować z krajami członkowskimi Centrum, aby zagwarantować cyberbezpieczeństwo Korei Południowej i obywatelom, a także przyczynić się do pokoju na świecie.
Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Północnej

NIS przypomina, że Seul wniosek o przystąpienie do CCDCOE złożył w 2019 roku. Kraj ten cały czas angażował się w działania podejmowane przez Centrum, w tym m.in. największych na świecie ćwiczeniach z zakresu cyberobrony „Lock Shields” (od 2020 roku).

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama