MSWiA chce wyłączenia policji spod ustawy o AI

Autor. Ireneusz Dorożański/Defence24
W projekcie ustawy o systemach sztucznej inteligencji przewidziano wyłączenie służb wywiadowczych z zakresu jej przepisów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w swoich uwagach wskazuje jednak, że konieczne jest dołączenie policji do tego grona. „Brak wyłączenia (…) może doprowadzić do trudności w procesie stosowania dwóch ustaw” – zaznacza resort.
Wdrażający zapisy unijnego AI Act projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji od kilku tygodni znajduje się w Komitecie ds. Europejskich przy Radzie Ministrów. Jak informowaliśmy na łamach naszego portalu, swoje stanowisko ws. dokumentu przekazał m.in. resort finansów. Jego uwagi dotyczyły przede wszystkim Komisji Bezpieczeństwa i Rozwoju Sztucznej Inteligencji.
Wyłączenia z ustawy o systemach AI
Do Komitetu napływają także kolejne opinie. Jak informuje w środowym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna, jedną z nich przesłało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wynika z niej, że do grona podmiotów wyłączonych spod przepisów ustawy powinna dołączyć policja.
We wspomnianym gronie znajdują się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu w zakresie bezpieczeństwa państwa i porządku konstytucyjnego, z wyjątkiem systemów wysokiego ryzyka. Dodatkowo, przepisy nie będą obowiązywać Służby Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz w sprawach związanych z obroną narodową.
W uzasadnieniu Ministerstwo Cyfryzacji wskazało, że decyzja o wyłączeniu wspomnianych podmiotów spod zapisów ustawy jest umotywowana kilkoma powodami. Sprawy te powinny być objęte specjalnymi procedurami oraz środkami ze względu na stabilność i ochronę państwa. Z kolei specjalne regulacje dla kwestii związanych z obroną narodową i bezpieczeństwem wewnętrznym mogą nie być kompatybilne z przepisami ogólnymi.
Czytaj też
MSWiA: brak wyłączenia policji spowoduje problemy
Resort spraw wewnętrznych wskazuje z kolei, że zawarcie przepisów dotyczących systemów AI wysokiego ryzyka w działach administracji rządowej w obszarze ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w ustawie szczególnej, stanowi podstawę do wyłączenia policji z zakresu projektu.
„Brak wyłączenia stosowania przepisów projektowanej ustawy do spraw wewnętrznych może doprowadzić do trudności w procesie stosowania dwóch ustaw służących stosowaniu rozporządzenia 2024/1689, gdyż niejasne będzie, która z tych ustaw będzie odnosić się do wykorzystywania przez Policję systemów sztucznej inteligencji w celu realizacji jej zadań ustawowych” – czytamy w stanowisku MSWiA.
Co ciekawe, jest to już kolejny raz, gdy pojawia się taka propozycja. Wcześniej resort cyfryzacji stwierdził jednak, że wyłączenie policji stanowiłoby kolizję z przepisami AI Act. MSWiA wskazuje z kolei, że konieczność stosowania tychże wynika z samego rozporządzenia mającego „zasięg ogólny, wiążącego w całości” i stosowanego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zaznaczono przy tym, że wyłączenie policji spod przepisów ustawy nie spowoduje braku zastosowania AI Actu.
W ocenie MSWiA celowe wydaje się pozostawienie przepisu wyłączającego jej stosowanie do spraw wewnętrznych. Projektowany przepis będzie miał na celu jednoznaczne wskazanie, że wykorzystywanie systemów sztucznej inteligencji do spraw wewnętrznych będzie objęte przepisami ustawy szczególnej. Wyłączenie będzie bowiem dotyczyć jedynie spraw wewnętrznych, do których odnosić się będzie odrębna ustawa. W pozostałym zakresie, zastosowanie znajdą przepisy ogólne zawarte w projektowanej ustawie.
Stanowisko MSWiA
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany