Chatbot do fact-checkingu. Polskie stowarzyszenie wśród twórców

Global Fact-Checking Chatbot (GFC) to narzędzie opracowane przez członków Międzynarodowej Sieci Fact-checkingu (IFCN), z myślą o weryfikacji podawanych w sieci informacji w czasie rzeczywistym. Jednym z uczestników inicjatywy jest polskie stowarzysznie.
Global Fact-Checking Chatbot (GFC) został opracowany przez 60 organizacji, których celem było dostarczenie łatwego w obsłudze narzędzia do weryfikacji informacji.
🚨 JUST LAUNCHED: a new global tool to fight disinformation.
— FactCheckHub (@thefactcheckhub) June 27, 2025
✅ Verified information (from all over the world) with just a few clicks.
60 fact-checking organisations from all continents have just launched the Global Fact-Check Chatbot (GFC), a multilingual AI-powered chatbot… pic.twitter.com/0yOAvoa9gl
Czytaj też
Polska uczestnikiem inicjatywy
Stowarzyszenie Pravda to polska organizacja, która bierze aktywny udział w tworzeniu omawianego narzędzia.
Jak podkreśla, zaletą chatbota jest fakt, że pracują nad nim fact-checkerzy, a nie Big Techy. Ponadto, obsługuje już 10 języków, a są plany dodania kolejnych. Narzędzie ma być bezpłatne.
Chatbot w fazie testów
Pravda na łamach naszego portalu wskazuje, że narzędzie ma być powszechnie dostępne dla użytkowników na początku 2026 roku. Organizacje uczestniczące w projekcie obecnie prowadzą testy wewnętrzne, a celem jest „ zapewnienie najwyższej jakości, skalowalności i bezpieczeństwa narzędzia”.
W odpowiedzi na pytanie o tym, jak chatbot radzi sobie z narracjami opartymi na półprawdach lub przekazach emocjonalnych, otrzymaliśmy informację, że narzędzie analizuje konteksty oraz źródła narracji i wskazuje elementy manipulacji.
„Zamiast narzucać opinie, dostarcza rzetelnych informacji, wspierając użytkowników w samodzielnym formułowaniu wniosków” - wskazuje Stowarzyszenie Pravda.
Ponadto, chatbot ma uwzględniać kontekst kulturowy oraz lokalne realia językowe.
Czy chatbot faktycznie będzie w stanie odpowiadać w czasie rzeczywistym?
Narzędzie ma opierać się na bazie ponad 60 organizacji zajmujących się weryfikacją faktów, co zapewnia użytkownikom wiarygodność jego odpowiedzi.
Pojawia się jednak pytanie, jak zachowa się w sytuacji, gdy w bazie tych organizacji znajdzie się fałszywa informacja? To powoduje, że odpowiedź „ w czasie rzeczywistym” nie do końca jest możliwa, a nawet jest zależna od czasu, w jakim fake news zostanie zidentyfikowany przez jeden z podmiotów członkowskich.
Jak przekazano redakcji CyberDefence24.pl, planowane jest zintegrowanie Global Fact-Checking Chatbot (GFC) z bazami WHO, ONZ oraz instytucji rządowych. To ostatnie, będzie jednak zależeć od tego, czy treści zamieszczane na stronach rządowych danego państwa będą spełniały kryteria aktualności i wiarygodności.
Na stronie Global Fact-Checking Chatbot (GFC) możemy zapoznać się z tym, jak będzie wyglądało narzędzie.

Autor. Global Fact-Checking Chatbot (GFC)
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany