Armia i Służby
Modernizacja wojska. Nowe możliwości starszego sprzętu
Modernizacja wojska to konieczność, biorąc pod uwagę dokonujący się postęp technologiczny. Starsze pojazdy bojowe nie muszą stać bezużytecznie czy też trafiać na złom. Jest dla nich szansa.
Niemiecka firma z branży obronnej ARX Robotics, której siedziba znajduje się w Monachium, zaprezentowała rozwiązanie Mithra OS, pozwalające na przekształcenie starszych pojazdów wojskowych w inteligentne maszyny. Zyskują m.in. nowe zdolności wywiadowcze czy zdalnego sterowania, a wszystko dzięki wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji.
Czytaj też
Starszy sprzęt nie musi być słabym punktem
Producent wskazuje, że celem jest cyfrowa transformacja sprzętu wykorzystywanego obecnie przez siły zbrojne. Często są to starsze pojazdy, które dzięki Mithra OS mają stać się silnym punktem armii. W jaki sposób? Poprzez m.in. wdrożenie innowacyjnej technologii i połączenie ich ze sobą (na wzór rojów dronów).
Wojskowy sprzęt zyskuje np. dodatkowe czujniki czy oprogramowanie, zauważalnie rozszerzające jego możliwości.
Czytaj też
Sztuczna inteligencja silnym punktem
Szczególną uwagę przykuwają rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, dzięki którym pojazdy z Mithra OS mają działać w sposób autonomiczny, spójny i gwarantować lepszą łączność oraz świadomość sytuacyjną.
W efekcie tego typu sprzęt może zostać wykorzystany w np. operacjach wysokiego ryzyka lub rozminowywania terenu.
Czytaj też
Modernizacja wojska. Globalny trend
Warto podkreślić, że nie jest to jedyna firma, która zajmuje się tego typu obszarem. Ukraiński serwis Army Inform zwraca uwagę na Textron Systems i Kodiak Robotics pracujące nad autonomicznymi rozwiązaniami dla pojazdów wojskowych.
Innym przykładem może być Anduril Industries ze swoim systemem operacyjnym Lattice przeznaczonym do koordynowania pracy autonomicznych urządzeń (np. dronów).
Z kolei BAE Systems opracowała platformę ATLAS, która również pozwala zintegrować inteligentne rozwiązania z istniejącymi systemami wojskowymi. Nie można też nie wspomnieć o Milrem Robotics.
Jak wskazuje holenderski serwis Army Recognition, podobne kroki podejmują np. Rosja czy Chiny. Dla potwierdzenia przytacza on osiągnięcie Rostecu, który w lipcu ubiegłego roku zaprezentował system Prometheus. Rozwiązanie pozwala na zdalne sterowanie różnymi pojazdami bojowymi.
Mówimy więc o globalnym trendzie. Tego typu podejście ma pomóc zmodernizować siły zbrojne, bez konieczności inwestowania znaczących środków w kupowanie nowego sprzętu.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany