Armia i Służby
Handlowali nieistniejącymi autami. Cyberpolicja rozbiła gang
Cyberpolicja zatrzymała 10 osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawcy na jednym ze znanych portali ogłoszeniowych oferowali na sprzedaż fikcyjne samochody osobowe oraz ciężarowe.
Funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” zatrzymali 10 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i wyłudzenia mienia, a także pranie pieniędzy - podaje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w komunikacie.
Postępowanie jest obecnie nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach, decyzją sądu 8 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.
Na sprzedaż fikcyjne samochody
Na czym polegał schemat oszustwa? Sprawcy oferowali na sprzedaż za pośrednictwem jednego z serwisów internetowych samochody osobowe i ciężarowe. Problem w tym, że… pojazdy w rzeczywistości nie istniały.
Oszuści kontaktowali się z pokrzywdzonymi, a po otrzymaniu zaliczki zwykle rzędu 30-40 proc. wartości samochodu deklarowali, że dostarczą auto w terminie 30-60 dni pod wskazany adres. Nigdy nie miało to miejsca, a pieniądze pochodzące z przestępstw transferowali na inne rachunki i do portfeli kryptowalutowych. Obecnie wiadomo, że naciągnęli ofiary na ponad milion złotych.
Czytaj też
Operacja CBZC i BOA
Funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” najpierw zatrzymali 7 osób, następnie kolejne 3.
Podejrzani usłyszeli zarzuty - każdy z nich - od 10 do 47, co łącznie daje 293 zarzuty karne w zakresie dokonywania oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, a także wyłudzenia mienia. Wobec 8 z nich zastosowano tymczasowe aresztowanie. Jeden z zatrzymanych jest także podejrzany o pomocnictwo w pobiciu wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, do którego doszło w 2014 roku.
Czytaj też
Zabezpieczono dowody
W ramach postępowania zabezpieczono gotówkę, telefony komórkowe, tablety, komputery oraz inne dowody. Do tej pory zablokowano środki podejrzanych na kwotę 750 tys. zł oraz zajęto mienie o wartości ok. 650 tys. zł.
Materiał z operacji można zobaczyć poniżej:
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*