Reklama

Armia i Służby

Handel skradzionymi danymi. Cypryjska policja przejęła serwery

Autor. www.rawpixel.com/CC0

Cypryjska policja przejęła serwery, które służyły do handlu numerami ubezpieczenia społecznego i innymi skradzionymi danymi 24 mln Amerykanów. 

Reklama

O sprawie poinformował Andreas Anastasiades, szef departamentu ds. cyberprzestępczości, którego cytuje Associated Press.

Reklama

Jak zaznaczył, usunięto cztery witryny w ramach operacji prowadzonej razem z FBI i urzędem skarbowym USA. Mieszkaniec Cypru, zarządzający serwerami, zaczął współpracować z władzami po 6-miesięcznym dochodzeniu. 

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych witryny SSNDOB Marketplace były aktywne od lat i wygenerowały ponad 19 mln dolarów przychodu ze sprzedaży danych. 

Reklama

Mowa o informacjach takich jak m.in. nazwiska, daty urodzenia, numery ubezpieczenia Amerykanów – wymienia Associated Press.

Administratorzy witryn oferowali się na forach w darkwebie. W celu uniknięcia wykrycia, wykorzystywali pseudonimy, rozlokowali serwery w różnych krajach i wymagali od kupujących płatności w wirtualnych walutach, np. bitcoinach. 

Międzynarodowa operacja była efektem współpracy cypryjskich i łotewskich organów ścigania.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama