Reklama

Armia i Służby

Gogle VR od Microsoftu. Amerykańska armia „zmarnuje” 22 mld dolarów?

Autor. Sgt. 1st Class Joy Dulen

Armia amerykańska może „zmarnować” 22 mld dolarów na gogle VR produkcji Microsoft HoloLens, jeśli żołnierze nie będą z nich korzystali lub nie będą one zgodne z ich przeznaczeniem – ostrzega Biuro Generalnego Inspektora (OIG).

Reklama

Rządowy organ nadzorczy nad Departamentem Obrony USA w stanowisku cytowanym przez serwis The Register wskazuje, że 22 miliardy dolarów na Microsoft HoloLens z kieszeni podatników mogą zostać „zmarnowane”.

Reklama

Microsoft HoloLens to inteligentne okulary, które łączą świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Użytkownik widzi świat realny, ale w jego polu widzenia wyświetlają się także cyfrowe wizualizacje. HoloLens są dostępne na rynku, cena za sztukę wynosi w USA ok. 3,5 tys. dolarów.

Przypomnijmy, że Microsoft wygrał kontrakt na gogle dla amerykańskich żołnierzy, który według szacunków może być warty nawet 22 miliardy dolarów. Firma przez ostatnie dwa lata współpracowała z amerykańską armią nad prototypem wojskowej wersji HoloLens - Integrated Visual Augmentation System (IVAS).

Reklama

Z powodu opóźnień i jakości sprzętu, pracujący nad projektem mają jednak obawiać się, że armia zrezygnuje z umowy, o czym informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl już w marcu br. Wyciek maili z firmy Microsoft wskazywały, że gigant przygotowuje się na negatywne opinie, dotyczące najnowszej aktualizacji urządzenia – w ówczesnym czasie - zaledwie dwa miesiące przed planowanym rozpoczęciem testów operacyjnych przez amerykańską armię, dotyczących gogli rzeczywistości rozszerzonej HoloLens.

W 2018 roku amerykańska armia wydała 40 milionów dolarów na 100 tys. prototypowych gogli rozszerzonej rzeczywistości, aby sprawdzić czy wspierają one żołnierzy w szkoleniu i walce, a projekt ten został rozszerzony o gotowe do walki zestawy słuchawkowe AR, w ramach 10-letniej umowy.

Czytaj też

"Zmarnowane" fundusze?

Biuro Inspektora Generalnego (OIG) Departamentu Obrony USA ma jednak wątpliwości, czy warto było stawiać na ten projekt. „Zakup IVAS bez uzyskania akceptacji użytkownika może skutkować zmarnowaniem do 21,88 miliarda dolarów z funduszy podatników na uruchomienie systemu, którego żołnierze mogą nie chcieć używać lub nie używać zgodnie z przeznaczeniem” – napisał organ nadzorczy Pentagonu w swoim raporcie.

Natomiast opinie żołnierzy wskazane w raporcie – na podstawie zrealizowanych ankiet – wykazały, że ich odpowiedzi po testach są zarówno pozytywne, jak i negatywne. Armia ma planować zakup 121,5 tys. sztuk IVAS od Microsoftu, przyznając jednocześnie, że „jeśli żołnierze nie kochają IVAS i nie uważają, że znacznie usprawnia wykonanie misji, to żołnierze nie będą go używać”.

Rzecznik Microsoftu miał skomentować te doniesienia słowami: „Nadal koncentrujemy się na rozwijaniu IVAS jako platformy transformacji, która zapewni większe bezpieczeństwo i skuteczność żołnierzy”.

O projekcie U.S. Army - Zintegrowanego Systemu Wzmacniania Wizualnego (Integrated Visual Augmentation System – IVAS), który ma zapewnić przewagę nad potencjalnym przeciwnikiem w prowadzonej walce w bliskim kontakcie pisał także portal Defence24.pl we wskazanej analizie.

Na blogu Microsoftu zapowiadano kilka miesięcy temu , że zestawy gogli „zagwarantują żołnierzom większe bezpieczeństwo i sprawią, że staną się skuteczniejsi”. „Program zapewnia zwiększoną świadomość sytuacyjną i umożliwią wymianę informacji oraz podejmowanie decyzji w różnych sytuacjach” - dodano. Kontrakt opiewał na ponad 120 tys. egzemplarzy, które mają zostać wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Darek S.

    Powinni wysłać na Ukrainę, to im to dobrze przetestują.

Reklama