Reklama

Armia i Służby

Francja cyfryzuje wojsko. Rafale ze sztuczną inteligencją i nie tylko

Dassault "Rafale"
Myśliwiec Dassault "Rafale".
Autor. Robert Sullivan/Flickr/Domena publiczna

Francja wykłada setki milionów euro na modernizację i rozwój swoich sił zbrojnych w domenie cyber. Nowoczesne rozwiązania, takie jak sztuczna inteligencja i chmura, stanowią fundament tej wizji. 

Reklama

Francuska armia przewiduje, że przyszłość sił zbrojnych na polu bitwy opiera się będzie na połączonych ze sobą systemach, tworzących strukturę sieciową. 

Reklama

Mowa o scaleniu m.in. bezałogowców, rozwiązań z zakresu łączności, pojazdów naziemnych czy myśliwców w celu uzyskania efektu synergii. Jednak taki krok - aby miał sens - wymaga postawienia na kluczowy obszar. Jest nim cyberbezpieczeństwo. 

Czytaj też

Od cyberochrony do ofensywy

Budżet Francji na obronność w domenie cyber na 2022 rok wynosił 231 mln euro. W rozmowie z C4isrnet przedstawiciel tamtejszych cyberwojsk (rozmowa była możliwa pod warunkiem zachowania anonimowości wojskowego) wskazał, że środki te są przeznaczone do realizacji zakupów i pokrywania kosztów rozwoju zdolności w czterech głównych obszarach. 

Reklama

Pierwszym jest cyberochrona, obejmująca szyfrowanie, systemy zarządzania zabezpieczeniami, rozwiązania konieczne do kontroli dostępu oraz wymiany informacji niejawnych. 

Następny obszar finansowany z budżetu stanowi cyberobrona. Środki przeznaczane są na zakup i rozwój systemów wykrywania ataków (szczególności tego typu rozwiązania są wdrażane we wrażliwych elementach infrastruktury i uzbrojenia). 

Wiąże się to ze stopniową modernizacją francuskiego dowództwa cyberobrony COMCYBER, której celem jest skuteczniejsze wykrywanie, identyfikacja i przewidywanie zagrożeń, a także efektywniejsze prowadzenie dochodzeń i gwarancja gotowości operacyjnej jednostek. 

Trzecim obszarem są operacje wpływu. Przedstawiciel francuskiej armii zaznaczył w wywiadzie z C4isrnet, że 2022 roku kluczowe jest zapewnienie siłom zbrojnym narzędzi do monitorowania, śledzenia i identyfikacji działań przeciwnika w infosferze. 

Ostatni obszar finansowany z budżetu stanowi cyberofensywa. „Zastrzyk gotówki” ma przełożyć się na rozwój ofensywnych cyberzdolności oraz ich integracji z tradycyjnymi możliwościami sił zbrojnych. 

Czytaj też

AI w myśliwcach i nie tylko

Ze słów przedstawiciela francuskiej armii wynika, że tamtejsze siły zbrojne chcą wykorzystać potencjał technologii cyfrowych i postawić na m.in. sztuczną inteligencję i chmurę.

Odzwierciedleniem tych wysiłków jest np. utworzenie w 2019 roku jednostki w ramach Agencji Innowacji Obronnych, przeznaczonej do rozwoju AI. Planem jest np. wykorzystanie algorytmów w myśliwcach Rafale do zautomatyzowania procesu wykrywania i rozpoznania celów. 

Z kolei, jeśli chodzi o chmurę Francuzi chcą, aby siły zbrojne posiadały informacje w jednym miejscu. Takie rozwiązanie pozwalałoby również „podłączyć” sojuszników do zasobów w trakcie prowadzenia szerszej operacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze