Armia i Służby
Dotkliwa kara dla Mety. Gigant miał skopiować aplikację weterana
Meta (spółka – matka Facebooka i Instagrama) ma zapłacić 175 mln dolarów odszkodowania, decyzją sądu federalnego w Teksasie, za naruszenie patentów aplikacji, stworzonej przez weterana. Chodzi o rozwiązanie do wysyłania wiadomości typu „walkie talkie”.
Weteran amerykańskiej armii i jego firma Voxer stworzyli aplikację w 2011 roku, a w 2012 roku Facebook zwrócił się do niego z propozycją potencjalnej współpracy. Doprowadziło to do udostępnienia patentów i informacji zastrzeżonych, ale ostatecznie spotkania nie zakończyły się porozumieniem.
Natomiast Facebook miał stwierdzić potem, że Voxer jest dla giganta konkurencją, choć w tym czasie nie korzystał z rozwiązań wideo i audio na żywo. Facebook Live pojawił się w 2015 roku, a Instagram Live w 2016 roku. Z akt sądowych wynika, że oba produkty wykorzystują technologie Voxera i naruszają jego patenty.
Rzecznik Mety przekazał jednak TechCrunch, że nadal będzie naciskał na kwestię patentów w sądzie, ponieważ - według giganta - ich nie naruszono.
Czytaj też
Problemy z komunikacją na froncie
Twórca Voxer miał stworzyć aplikację z powodu „frustracji związanej z komunikacją wojskową” po doświadczeniach, jakie sam miał jako sierżant ds. łączności w Siłach Specjalnych Armii USA.
Jego zdaniem problemem była koordynacja pomocy medycznej i posiłków w czasie jednej z akcji i wtedy doszedł do wniosku, że należy poprawić zdolności komunikacyjne.
„Militaria, które posiadaliśmy, były najlepsze na świecie, ale próba skutecznej komunikacji zawsze była wyzwaniem” – skomentował twórca aplikacji. „Przez lata ciągle zastanawiałem się, jak można zbudować coś lepszego, jak wykorzystać oprogramowanie do rozwiązania niektórych z tych problemów” - dodał.
Czytaj też
Sąd w Teksasie miał stwierdzić, że Facebook Live i Instagram Live zawierały dwa elementy technologii Voxera, które obejmują strumieniowe przesyłanie multimediów w sieci.
/NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].