Reklama

Armia i Służby

Czechy: Hakerzy wykradli dokumenty z instytucji rządowej 

Fot. Peggy_Marco/Pixabay
Fot. Peggy_Marco/Pixabay

Obce służby przeprowadziły w 2020 roku cyberataki na państwowe instytucje oraz organizacje pozarządowe. Jeden z nich powiódł się i hakerom udało się pozyskać wiele dokumentów - wskazuje czeski kontrwywiad w ujawnionym raporcie. Dokument koncentruje się na działalność agentów Chin, Rosji i Iranu oraz na dezinformację.

Czeska Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS), która odpowiada za kontrwywiad oraz bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, przedstawiła 38 stronicowy raport, w którym omówiono główne zagrożenia.

Wzrost aktywności w czasie pandemii 

W dokumencie zwrócono uwagę, że związane z pandemią ograniczenia m.in. w podróżowaniu, spowodowały wzrost aktywności legalnie istniejącej w Czechach agentury, a więc szpiegów pracujących w placówkach dyplomatycznych, znanych kontrwywiadowi. Rosyjskie służby utraciły część swoich współpracowników.

BIS ocenia, że Chiny starają się uzyskać wpływ na media, rozpowszechniają swoją propagandę i starają się budować pozytywny obraz Pekinu w Czechach.

Zwrócono uwagę na wzrost aktywności służb wywiadowczych Iranu, które coraz aktywniej występują przeciwko opozycji, działaczom z Kurdystanu oraz mniejszości sunnickiej. Teheran interesuje się przede wszystkim informacjami o charakterze technicznym pozyskiwanymi ze środowisk akademickich.

Kradzież dokumentów 

Obce służby przeprowadziły w 2020 roku ataki hakerskie na państwowe instytucje oraz organizacje pozarządowe. Celem było zdobycie haseł dostępowych do poczty elektronicznej. BIS ujawniła, że jeden z takich ataków się powiódł i hakerom udało się pozyskać wiele dokumentów. Nazwy zaatakowanej instytucji rządowej nie podano.

Dezinformacja i teorie spiskowe 

Szczególną uwagę w raporcie poświęcono sytuacji związanej z pandemią. BIS koncentrowała się na protestach przeciwko działaniom rządu oraz wystąpieniom bagatelizującym znaczenie COVID-19. Służby określiły je wspólnym mianem „ruchu antycovidowego”. Według BIS teorie spiskowe oraz dezinformacje dotarły w 2020 roku do większej liczby osób niż w latach poprzednich, jednak ruch antyrządowy nie miał przywódców.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze