Reklama

Armia i Służby

fot. pikrepo.com

CIA na zakupach. Miliardy dolarów przeznaczone na projekty chmurowe

Centralna Agencja Wywiadowcza przyznała swój długo oczekiwany kontrakt na rozwiązania chmurowe - Commercial Cloud Enterprise (C2E) - pięciu firmom: Amazon Web Services, Microsoft, Google, Oracle i IBM – ujawnia portal Nextgov. Jest to już kolejny wielomiliardowy projekt na rozwiązania chmurowe zlecone przez amerykańską administrację.

Amerykański portal Nextgov, który jako pierwszy poinformował o wyłonieniu dostawców rozwiązań chmurowych dla CIA, wskazuje, że w ramach kontraktu firmy będą konkurować o konkretne zlecenia wydawane przez samą CIA jak i 16 innych agencji tworzących amerykańskie środowisko wywiadowcze.

CIA nie ujawniła wartości kontraktu, jednak jak przypominają amerykańskie media, dokumenty zamówienia z 2019 roku określały jego wartość na „dziesiątki miliardów” dolarów w ciągu następnych 15 lat. CIA zdecydowała się na wyłonienie wielu dostawców, aby konkurowali oni w ramach projektu o konkretne zlecenia o różnych poziomach klasyfikacji – aż do tych o klauzuli ściśle tajne.

„Cieszymy się, że możemy współpracować z wieloma partnerami branżowymi” – stwierdziła rzeczniczka CIA Nicole de Haay dla portalu Nextgov, dodając jednocześnie, że nie może się doczekać wykorzystania „rozszerzonych możliwości chmury, wynikających z tego zróżnicowanego partnerstwa”. 

Commercial Cloud Enterprise to już kolejny projekt na dostawy rozwiązań chmurowych dla amerykańskich instytucji. Z wielkimi problemami spotkał się kontrakt chmurowy JEDI dla Pentagonu. Jak informowaliśmy jeszcze w październiku 2019 roku, kontrakt na dostarczenie tych rozwiązań wygrał Microsoft i pokonał tym samym w walce o dostawy rozwiązań chmurowych Amazon, Google, Oracle i IBM. W trakcie wyłaniania zwycięzcy nie obyło się bez politycznych perturbacji po tym, jak Prezydent Trump wskazał na możliwy konflikt interesów, z uwagi na jego osobisty spór z szefem Amazona Jeffem Bezosem. Amerykański prezydent miał nakazać byłemu Sekretarzowi Obrony Jamesowi Mattisowi nakazać „ukręcić” Amazona przy tym kontrakcie, o czym opinia publiczna dowiedziała się z doniesień portalu Task & Purpose. „Wytyczna” Białego Domu miała zostać przekazana telefonicznie w zeszłym roku. 

W odpowiedzi na ogłoszenie zwycięstwa Microsoftu Amazon zwrócił się do sądu o wstrzymanie prac nad chmurą obliczeniową Pentagonu do czego sąd federalny się przychylił. Jak informował Reuters, rządowi prawnicy zwrócili się do sądu z prośbą o udzielenie Departamentowi Obrony USA 120 dni na przeprowadzenie ponownej rewizji procedury przetargowej. We wrześniu ogłoszono, że nie dopatrzono się uchybień w postępowaniu i to Microsoft powinien w dalszym ciągu być podmiotem realizującym projekt. Amazon określił ponowną ocenę jako próbę potwierdzenia błędnej, stronniczej i politycznie skorumpowanej decyzji.

Reklama

Komentarze

    Reklama