„Doskonale rozumiemy, że jest to (cyberprzestrzeń - red.) w obecnych czasach ważne pole walki” - podkreślił Mariusz Błaszczak, szef MON. „Wspólnie, wykorzystując posiadaną wiedzę i umiejętności, skutecznie koordynując pracę naszych instytucji, jesteśmy w stanie powstrzymać, bądź zniwelować skutki potencjalnych ataków” - dodał.
W liście odczytanym w środę, w drugim dniu konferencji Cybersec w Katowicach, przez dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w MON Anetę Trojanowską minister podkreślił, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z bardzo ważnych współcześnie elementów bezpieczeństwa.
„Cyfryzacja i informatyzacja wielu dziedzin życia oraz dostępność cyberprzestrzeni, jak i efektywność przeprowadzania w niej operacji sprawia, że zdolność do obrony sieci i systemów teleinformatycznych oraz infrastruktury krytycznej państwa stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa narodowego” – stwierdził Błaszczak.
Czytaj też
MON pracuje nad cyberbezpieczeństwem
Zapewnił, że resort obrony narodowej i Wojsko Polskie, realizując nadrzędne zadanie obrony państwa, wzmacniają zdolności działania w sferze cyberbezpieczeństwa. Przypomniał, że w latach 2019-22 nastąpiła konsolidacja instytucji i jednostek odpowiedzialnych za kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i informatyką w siłach zbrojnych oraz MON.
„W kierowanym przeze mnie ministerstwie w 2021 r. powołano Departament Cyberbezpieczeństwa. 8 lutego br. powołaliśmy Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, które powstało przy wsparciu Narodowego Centrum Bezpieczeństwa w Cyberprzestrzeni. Trwają intensywne działania mające na celu osiągnięcie przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni pełnej zdolności do działania” – zapewnił szef MON.
Wspólnie można powstrzymać wroga
„Doskonale rozumiemy, że jest to w obecnych czasach ważne pole walki” - zaakcentował. „W sytuacji rosyjskiej agresji na Ukrainę i realizowanej przez Kreml polityki konfrontacji z Zachodem niezwykle ważne, wręcz kluczowe, jest motto forum Cybersec: >>United in Cyber Power<<” – przyznał.
„Wspólnie wykorzystując posiadaną wiedzę i umiejętności, skutecznie koordynując pracę naszych instytucji, jesteśmy w stanie powstrzymać, bądź zniwelować skutki potencjalnych ataków wyprowadzanych na sieci cyfrowe, systemy informatyczne i infrastrukturę zapewniającą funkcjonowanie naszych państw i społeczeństw” – ocenił Błaszczak.
Czytaj też
Miejsce wymiany doświadczeń
Dodał, że organizowane już po raz 16. pod szyldem Cybersec przedsięwzięcie porusza szereg istotnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym – zarówno z teoretycznego, naukowego, jak i czysto technicznego i praktycznego punktu widzenia.
„Jestem przekonany, że jest to doskonała formuła poszerzania wiedzy, wzajemnej wymiany doświadczeń, wspólnie poszukiwanych innowacyjnych rozwiązań oraz budowy międzynarodowej współpracy w tej ważnej dla nas wszystkich dziedzinie” – uznał szef MON.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.