Reklama

Strona główna

Łączność na polu bitwy. Amerykanie pracują nad alternatywą

us air force
Autor. US Air Force/Flickr/CC BY-NC 2.0

Sprawna komunikacja ma krytyczne znaczenie podczas prowadzenia operacji. Amerykanie chcą posiadać zdolność do skutecznego realizowania zadań w sytuacji całkowitego braku lub zakłóceń łączności.

Reklama

Jeśli doszłoby do wybuchu wojny z Chinami, Siły Powietrzne USA chcą, aby ich wywiad był w stanie prowadzić operacje nie tylko w sytuacji posiadania pełnej łączności, ale również jej całkowitego braku lub pojawiających się zakłóceń. To szczególne wyzwanie w przypadku coraz śmielszego wkraczania do chmury – wskazuje DefenseOne.

Reklama

„Chmura oferuje doskonałe możliwości tak długo jak posiadasz łączność" – podkreślił Norman Leach, jeden z dyrektorów Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych USA, cytowany przez serwis.

Odpowiedzią na problemy może być posiadanie wielu „ścieżek" komunikacyjnych. Jedną z nich może być chociażby łączność satelitarna.

Reklama

Amerykańskie wojsko dąży do redundancji podczas opracowywania planów, w jaki sposób można byłoby ukończyć prowadzoną misję w sytuacji zakłóceń lub całkowitego braku tradycyjnej łączności.

Czytaj też

Wdrożenie 40 rozwiązań

Laboratorium Badawcze U.S. Air Force pomaga również rozwijać tajne oprogramowanie (na różnych poziomach), przeznaczone do wydajnego kodowania i efektywnego wdrażania w kilka minut.

Jak podaje DefenseOne, jednostka do tej pory (jedynie w tym roku) pomogła wprowadzić do produkcji 40 rozwiązań, w tym część dedykowanych analizie danych, sztucznej inteligencji czy uczeniu maszynowemu.

Czytaj też

Chmura potrzebuje specjalistów

Norman Leach zaznaczył, że laboratorium zajmuje się m.in. rozwojem możliwości chmury, aby wojskowi mogli jak najszybciej sięgać po tworzone rozwiązania. Jednak konieczne jest również prowadzenie specjalistycznych szkoleń dla żołnierzy, a także „kształtowanie ekspertów" ds. bezpieczeństwa i oprogramowania.

Wynika to z faktu, że wojsko musi posiadać w kadrach osoby, które potrafiłyby zajmować się tworzonymi rozwiązaniami (np. aplikacjami) i dbać o ich bezpieczeństwo, co odgrywa szczególne znaczenie w ramach armii.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze