Armia i Służby
Atak na Izrael. USA: Hamas planował go przez lata
Dane wywiadowcze, które mają posiadać Stany Zjednoczone wskazują, że mała siatka agentów Hamasu planowała atak na Izrael przez ponad dwa lata. Komunikacja miała odbywać się za pośrednictwem podziemnych sieci telefonicznych, zbudowanych w siatce tuneli pod Gazą – podaje CNN, powołując się na własne źródła.
Mała komórka agentów Hamasu miała planować przez dwa lata – za pomocą przewodowych linii telefonicznych działających w tunelach – operację ataku na Izrael. To pozwalało agentom komunikować się ze sobą w tajemnicy i ukryć się przed izraelskimi funkcjonariuszami wywiadu – podaje amerykański CNN.
Agenci Hamasu mieli unikać komputerów i telefonów komórkowych aż do czasu rozpoczęcia ataku na Izrael 7 października br. Izraelskie siły miały przekazać dane wywiadowcze na ten temat amerykańskim urzędnikom. Wynika z nich, że bojownicy planowali operację, korzystając ze „starodawnych” środków komunikacji (organizując m.in. spotkania) i powstrzymując się od narzędzi cyfrowych na rzecz wspomnianych przewodów telefonicznych w tunelach.
CNN nie udało się uzyskać dodatkowego komentarza ze strony ani amerykańskiej, ani izraelskiej.
Sieć podziemnych tuneli
Podziemne tunele Hamasu mają tworzyć labirynt, gdzie są przechowywane także rakiety czy amunicja. Umożliwiają także poruszanie się bojownikom. Zdaniem Sił Obronnych Izraela znajdują się tam również kluczowe centra dowodzenia i kontroli organizacji. Służby miały zdawać sobie sprawę z istnienia sieci tuneli, nazywając je nawet „metrem w Gazie”. Jedna z zakładniczek – starsza kobieta uwolniona w tym tygodniu przez bojowników – miała potwierdzić, że kiedy została porwana, przebywała w tunelu i spała tam na materacu.
„Izrael zdawał sobie sprawę, że palestyńscy bojownicy używali przewodowych systemów komunikacyjnych przed październikowym atakiem” – stwierdza CNN. Pierwszą wskazówką w tej sprawie miał być podobny system komunikacji, zaobserwowany w tym roku w lecie. Siły Obronne Izraela odkryły wtedy bezpieczne, przewodowe linie komunikacyjne i kamery monitoringu, które pozwalały na ostrzeganie z wyprzedzeniem o ruchach wojsk izraelskich.
Czytaj też
Hamas współpracuje z hakerami
Jak informowaliśmy, Hamas współpracuje także z hakerami, którzy w tej wojnie zaangażowali się po jednej ze stron. Badacze cyberbezpieczeństwa z firmy Recorded Future odkryli, że organizacja zwróciła się do hakerów, by wsparli ich w utrzymaniu strony internetowej powiązanej z ich zbrojnym skrzydłem: Brygadami Al-Kassam.
Czytaj też
Starlinki dla Izraela
Z kolei Izrael, jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, ma prowadzić rozmowy w sprawie wykorzystania internetu ze Starlinków w wojnie z Palestyną. Firma SpaceX Elona Muska ma wesprzeć Tel Awiw w zakresie łączności w sytuacji, gdy inne systemy zawiodą.
/NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].