Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Uwaga na oszustwo na e-TOLL. Nowy schemat działania cyberprzestępców

Oszuści podszywają się pod stronę internetową systemu e-TOLL
Oszuści podszywają się pod stronę internetową systemu e-TOLL
Autor. Strona internetowa e-TOLL/ screen CyberDefence24

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CISRT KNF ostrzega przed próbami podszywania się pod stronę internetową systemu e-TOLL. Na czym polega schemat działania cyberprzestępców?

Reklama

CSIRT KNF ostrzega przed nowym rodzajem oszustwa – tym razem na fałszywe strony, których celem jest podszywanie się pod system e-TOLL. Dodatkowo, cyberprzestępcy wykorzystują logo Krajowej Administracji Skarbowej oraz Ministerstwa Finansów, by uwiarygodnić swoje działania.

Reklama

Fałszywa strona to: e-tollgov(.)pl, a więc adres domeny jest łudząco podobny do rzeczywistego: etoll.gov.pl (!!!).

Czytaj też

Wyłudzenie danych karty płatniczej

Oszuści chcą, by użytkownik podał swój login i hasło, a następnie dokonując rzekomo płatności za przejazd, podał wszystkie dane karty płatniczej. Strona do złudzenia przypomina rządową, podobnie jak w kolejny kroku – stronę płatności.

Reklama

Dlatego tak ważne jest uważne sprawdzanie adresu domeny internetowej, by nie podać swoich danych na fałszywej stronie – wprost do „wirtualnych rąk” cyberprzestępcy. Tym sposobem dostaje od nas bowiem wszystkie dane do karty płatniczej. Niemal z pewnością będzie to skutkowało wyczyszczeniem konta z pieniędzy.

System e-TOLL umożliwia elektroniczny pobór opłat za przejazd na płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Tym sposobem nie musimy używać gotówki, korzystając z autostrady na określonym odcinku drogi.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze