Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Pensja między 10 a 15 tys. zł netto

27 lipca 2021, 13:50
Kaminski_Mariusz
Szef MSWiA Mariusz Kamiński; fot. Twitter/ KPRM

Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma kształcić kadry w zakresie cyberbezpieczeństwa. Docelowo do 2025 roku ma osiągnąć zdolność operacyjną w oparciu o 1800 funkcjonariuszy. Ich zarobki mają wynosić między 10 a 15 tys. zł netto.

Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa zapowiedziano powstanie nowej służby, która będzie zajmowała się walką z cyberprzestępczością.

"Cały nasz świat idzie w tym kierunku, ale wraz z rozwojem technologii za tym światem podążają przestępcy. Do nowych zagrożeń dochodzą nowe. (...) Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakiś atakach, niestety bardzo często z inspiracji rosyjskiej. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, która zagraża życiu obywateli, przedsiębiorcom. Kradzież tożsamości, kradzież maili, to zjawiska z którymi musimy się mierzyć. Szkody są realne, dotykają też instytucji rządowych. Aby tym wyłudzeniom, cyberzagrożeniom przeciwdziałać, musimy działać" – stwierdził podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział stworzenie nowej służby, która będzie zajmowała się „tylko i wyłącznie cyberatakami” oraz powstanie funduszu z którego będzie finansowana walka z cyberprzestępczością.

"Dziś nadszedł czas, aby powołać służbę, która odpowie na cyberataki. Mamy ciągły wyścig zbrojeń, chcemy, aby policja miała odpowiednie instrumenty, aby mogła korzystać z dostępnych rozwiązań" – dodał premier.

Do 2025 roku nowa służba ma działać w pełnym wymiarze

Natomiast szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował, że projekt w tej sprawie jest już przygotowany i zakłada utworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które będzie „na szeroką skalę walczyło z cyberprzestępczością”.

Nowa jednostka ma powstać w oparciu o 350 wykwalifikowanych funkcjonariuszy, którzy do tej pory zajmowali się już zwalczaniem cyberprzestępczości. Docelowo – do 2025 roku ma być ich 1800, zarabiać będą między 10 a 15 tys. złotych netto - w zależności od doświadczenia (ustawowo funkcjonariuszom mają przysługiwać stałe dodatki w wysokości 70-130 proc. przeciętnego uposażenia w policji).

Siedziba nowej jednostki ma mieścić się na warszawskich Szczęśliwicach. W rekrutacji pod uwagę ma być brana wiedza i umiejętności teleinformatyczne, nie będą przeprowadzane testy fizyczne. Służba ta ma być „dedykowana zwykłym obywatelom i ich sprawom”.

Nowy fundusz na cyberbezpieczeństwo

Minister Janusz Cieszyński poinformował natomiast, że w ramach funduszu cyberbezpieczeństwa na ten cel zostanie przeznaczona kwota ok. pół miliarda złotych.

"Powołujemy fundusz cyberbezpieczeństwa, jego kwota to ok. pół mld złotych. W ramach niego finansowany będzie zakup narzędzi, oprogramowania dla wszystkich instytucji, które zajmują się branżą cyberbezpieczeństwa. Oprócz tego musimy zadbać o najlepszych ekspertów, chcemy aby polskie państwo było w stanie zaoferować atrakcyjne warunki finansowe. Planujemy wspólną siatkę wynagrodzeń dla wszystkich instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem" – stwierdził Cieszyński i ocenił, że ta inwestycja to „bardzo dobra wiadomość”, także dla zwykłych obywateli, którzy zgłaszają cyberataki i przypadki wyłudzenia danych.

Ustawa w tej sprawie miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Roman
środa, 28 lipca 2021, 18:03

Ciekawe który wiceminister spraw wewn. i adm. będzie sprawował nadzór polityczny nad nowopowstałą służbą CBZCP? Czyżby wiceminister, który już wcześniej jako wiceszef innej tzw. służby specjalnej dał się poznać jako zagorzały pasjonat słuchania, czytania, oglądania materiałów operacyjno-podsłuchowych.? Nie na darmo miał przezwisko "gumowe ucho".

Aabb
wtorek, 27 lipca 2021, 17:17

Kolejny plan pięcioletni. Serio myślicie że kasa to jedyny problem? Skutek będzie taki że ta czy inna klika się połasi, przez 5 lat będzie pobierać 15 netto a później i tak trzeba będzie oddać obszar cyber za jakieś granice. To się chyba określa głodzeniem bestii. Fakty są chyba takie że poza kasą potrzebni są eksperci którzy potrafią przede wszystkim ten imposybilizm pokonać a ci (polscy) są w najlepszym wypadku za granicą, jeśli w ogóle

ttttttttt
wtorek, 27 lipca 2021, 17:50

Kasa powinna być zależna od zaufania i umiejętności. Czasem " głupszy" ekspert lepszy niż mądrzejszy, a pracujący dla służb wywiadu zagranicznego. Podstawą rekrutacji powinna być tajność. Czyli żadne mailowe wysyłanie CV, tylko za pomocą PAPIEROWEGO formularza danego w centrum tej instytucji. Ale pewnie na wstępie się wyłożymy, a wywiad ( mityczni "hakerzy") poznając kadry, będzie miał dużo łatwiej kusić dziesięciokrotnie większą pensją za informacje, jak łatwo ominąć zabezpieczenia.

tttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt
wtorek, 27 lipca 2021, 16:16

Cały ten majdan psu na budę, jak zdolni studenci informatyki i naukowcy kryptolodzy i informatycy będą używali na co dzień siaomin, który będzie szpiegował to co się w pracy dzieje. Dzisiaj ludzie pracują w domach. Głośniki, komputery, telefony to mobilne stacje nasłuchowe- szpiegowskie. Wiadomo,że obcy wywaid nie podsłuchuje 30 milionów Polaków, ale po namierzeniu osób ważnych ( pracujących w wywiadzie i kontrwywiadzie ) nie obejdą się bez takiej gratki. Podstawą jest "higiena" instytucji cyberbezpieczeństwa. A brak polskiego rządowego komunikatora i polskiego fejsbuka i polskiej wyszukiwarki to skandal. polski messendzer narażony na ataki będzie sto razy lepszy niż zagraniczny. A nie oszukujmy się - urzędnicy co pokazał niedawny przykład mają gdzieś czym się posługują w pracy. Jak będą mieli czarno na białym -posługuj się tym i tym , a jak będziesz gadał o pracy na fejsie,telegramie czy łotsapie to wylanie - inaczej będą się zachowywali.

Tweets CyberDefence24