Reklama

Strona główna

Amerykańska uczelnia celem cyberataku. Wykorzystano słabe zabezpieczenia internetu rzeczy

Internet of things / pixabay.com
Internet of things / pixabay.com

Internet rzeczy niesie ze sobą wiele nowych zagrożeń. Przekonała się o tym amerykańska uczelnia, która została zaatakowana przez hakerów. Zainfekowali oni sieci i systemy komputerowe wykorzystując słabość urządzeń podłączonych do internetu.  

Amerykańska uczelnia, której nazwy nie ujawniono, została ofiarą cyberataku. Opisywane zdarzenie, jak podano w Verizon Data Breach Digest 2017, miało miejsce w ciągu ostatniego roku. Podczas analizy zapory sieci uniwersyteckiej zidentyfikowano ponad 5000 urządzeń tworzących setki narzędzi Domain Name Service (DNS) look-upy, które działając co 15 minut, spowalniały całą sieć instytucji i ograniczały dostęp do większości usług internetowych.

Czytaj także: Zmasowany atak na WordPress. Zniszczonych 1,5 mln stron

W tym przypadku, wszystkie żądania DNS próbowały kierować korzystających z uczelnianej sieci internautów do restauracji serwujących owoce morza. Brakuje odpowiedzi na pytanie dlaczego hakerzy wybrali akurat ten lokal. Jasnym jest jednak, że wykorzystując słabe zabezpieczenia internetu rzeczy, cyberprzestępcy włamali się do sieci urządzeń i zainfekowali sieć złośliwym oprogramowaniem.

Choć incydent ten jest jednym z pierwszych w swoim rodzaju, to sytuacja ta pokazuje, jakiego typu cyberataków można się spodziewać w najbliższym czasie, gdyż coraz więcej urządzeń domowych jest podłączana do internetu. Opisany atak miał na celu zniszczenie sieci całej uczelni, co mogłoby się udać, gdyby specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa nie byli w stanie mu zapobiec.

Komentarze