Reklama

Social media

Znacząco wzrosła liczba cyberataków dokonywanych przez boty

Fot. intographics /Pixabay/Domena publiczna
Fot. intographics /Pixabay/Domena publiczna

Według najnowszych danych liczba cyberataków skierowanych na firmy z sektora mediowego oraz finansowego wzrosła o 174 proc. Głównymi sprawcami są złośliwe boty – informuje ZDNet.

Od początku pandemii znacząco wzrosła liczba cyberataków w wyniku przeniesienia wielu usług do internetu.

Przedsiębiorstwo LexisNexis Risk Solutions, zajmujące się zbieraniem i analizą danych związanych ze światem cyfrowym, opublikowało raport na temat cyberprzestępczości, obejmujący pierwsze sześć miesięcy 2021 roku.

Wynika z niego, że aż 41 proc. wszystkich cyberataków przeprowadzane jest za pomocą botów. Z kolei incydenty inicjowane przez ludzi spadły o 29 proc. – informuje ZDNet. 

Boty w natarciu

Najbardziej narażone na działanie złośliwych botów są firmy z branży mediów oraz świadczące usługi finansowe, które odnotowały kolejno 683 i 351 milionów cyberataków. To wzrost aż o 174 proc. w porównaniu do analizy z poprzedniego roku. 

Ataki są szczególnie ukierunkowane na region Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Południowej.

Najwięcej zautomatyzowanych ataków pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale miejsce w czołówce zajmują również takie kraje, jak Wielka Brytania, Japonia, Kanada czy Hiszpania – pisze ZDNet. 

„Cyberprzestępcy w coraz większym stopniu polegają na zautomatyzowanych procesach, ale nie przestają doszukiwać się coraz bardziej wyrafinowanych metod” – podkreśla Stephen Topliss, wiceprezes ds. oszustw i tożsamości w LexisNexis Risk Solutions. 

Dodaje równie, że rosnąca liczba transakcji za pośrednictwem internetu oraz usługi „kup teraz, zapłać później” będzie sprzyjać pojawianiu się nowych zagrożeń. Szczególne zainteresowanie wzbudzają także portfele walutowe.

Cyberprzestępcy dokonują masowych naruszeń danych wrażliwych, w czym pomagają im zautomatyzowane rozwiązania oraz szerokie możliwości dark webu.

Eksperci zalecają ostrożność i zadbanie o cyberbezpieczeństwo, szczególnie jeśli chodzi o firmy, w których duża ilość informacji jest uzależniona od internetu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze