Reklama

Polityka i prawo

Zgubiłeś dowód? Zgłoś to przez internet

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Wielu Polaków co roku zgłasza zaginięcie lub zniszczenie dowodu osobistego, rozpoczynając długi proces wyrobienia nowego i unieważnienia starego. Od dziś, nie będzie trzeba się fatygować w tej sprawie do urzędu, gdyż będzie można zrobić to online za pomocą nowego formularza.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, liczba pół miliona obywateli, którzy utracili dokumenty w różnych okolicznościach, to tak jakby wszyscy mieszkańcy miasta takiego jak Poznań lub Gdańsk nagle stracili swoje dowody osobiste.

Jak tracimy najczęściej dokumenty? Jako powód unieważnienia dowodu osobistego w 2016 r. Polacy podawali najczęściej: jego utratę (393 000), zniszczenie (119 000), reklamację (14 000). Urzędy otrzymują również 9 000 dowodów znalezionych przez inne osoby. W 53 000 przypadków Polacy podają inne przyczyny. Jak pokazują statystyki do utraty dowodu osobistego dochodziło najczęściej w sierpniu i wrześniu, a najrzadziej w pierwszym kwartale roku.

Od teraz, by dokonać zgłoszenia utraty dowodu osobistego wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, wypełnić prosty formularz i podpisać go Profilem Zaufanym. Status unieważnienia dowodu jest do sprawdzenia online. Elektronicznie można również złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentuWarto pamiętać, by mieć pod ręką odpowiednie zdjęcie. Następnie należy wypełnić formularz i podpisać go Profilem Zaufanym. Jeśli ktoś nie ma Profilu Zaufanego, a chce skorzystać z tej oraz innych e-usług oferowanych przez państwo, może go teraz szybko i łatwo potwierdzić z wykorzystaniem bankowości elektronicznej. Profil Zaufany można również potwierdzić osobiście w urzędzie.

Czytaj też: Ruszyło pierwsze w Polsce „legislacyjne Bug Bounty” Rady ds. Cyfryzacji

Ministerstwo przypomina iż w przypadku utraty dokumentu, należy zgłosić to do urzędu by go unieważnić. Należy również zakomunikować bank oraz policje, w przypadku kradzieży. Dzięki tym działaniom, zabezpieczymy swoje interesy oraz uniemożliwimy wykorzystanie dokumentu komuś nieuczciwemu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama