Xiaomi inwestuje w innowacje. Miliardowe nakłady

3 stycznia 2020, 08:05
16128364369_05406a7e8a_b
Fot. Jon Russell/Flickr

Chiński producent Xiaomi w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestowuje ponad 50 mld juanów (7,18 mld dolarów) na rozwój innowacyjnych technologii, w tym 5G, Internet rzeczy oraz sztuczną inteligencję. 

Szef firmy Lei Jun ogłosił decyzję w liście opublikowanym w social mediach spółki, nie podał jednak szczegółów inicjatywy. "Musimy przekształcić naszą przewagę w sektorach AIoT i inteligentnego życia w totalne zwycięstwo" – zaznaczył Lei, skrótowo odnosząc się do dziedziny sztucznej inteligencji wykorzystywanej w zastosowaniach Internetu rzeczy.

Agencja Reutera przypomniała, że w 2019 roku Xiaomi zapowiedziało już inwestycję 10 mld juanów w 5 lat w ramach nowej strategii "Wszystko w AIoT".

Spółka z siedzibą w Chinach rozpoczynała działalność jako producent budżetowych smartfonów, lecz obecnie wśród produktów przedsiębiorstwa znajdują się m.in. inteligentne telewizory, a nawet łączące się z Internetem ryżowary.

Xiaomi zmagać się jednak musi z wieloma lokalnymi konkurentami takimi jak Huawei, które w minionym III kw. rozliczeniowym zanotowało rekordowy, 42-proc. udział w chińskim rynku smartfonów. Lei w październiku zapowiadał, że na przestrzeni 2020 roku firma planuje wydać ponad 10 modeli telefonów dostosowanych do technologii 5G. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Arcetron
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 18:08

XIAOMI ma bardzo dobre sprzęty, jest to zdecydowanie konkurencja dla innych firm, na razie mało doceniona przez użytkowników i dzięki temu produkty są tańsze w porównaniu do innych firm. Ceny produktów rosną wraz z popularnością tej marki. Podobnie było z Polską firmą OPTIMUS, była konkurencją dla takich liderów światowych jak IBM dlatego ktoś sprytnie zaplanował jej upadek. Co do szpiegowania z ukrytym chipem, robi to każde większe państwo które posiada linię produkcyjną IT Każdy procesor INTELA posiada backdoory a gdzie takich procesorów nie ma ? więc to nie chodzi o markę czy producenta sprzętu tylko producenta komponentów elektronicznych które wchodzą w skład urządzenia . Nawet samoloty F-35 niby ściśle tajne projekty, posiadają chińskie czy koreańskie układy elektroniczne, jest tak ze względu na koszty produkcji tych części, a wiadomo Chiny, Korea, Taiwan tam naj taniej. Jak się uchronić przed wykradaniem danych ze sprzętu ? niezależna produkcja układów elektronicznych dobrym przykładem jest Rosja, Każdy układ elektroniczny Rosja ma swój własny odpowiednik który z funkcjonowania czy wyglądu niczym się nie rożni a jedynie nadruk nazwa własna jest rosyjską cyrlicą, Polska też posiadała swoje układy scalone produkowane przez Firmę Unitra CEMI , już tego nie robi . . . Produkcja musi być firmą państwową anie prywatną. Firmy prywatne są prędzej czy później wykańczane i zamykane na rzecz firm produkujących układy i procesory z celowymi backdoorami, robią to agenci wywiadu gospodarczego

Adam
niedziela, 5 stycznia 2020, 22:58

Smartfony XIAOMI by być użytkowane w pełni, wymagają wielu uprawnień, które nie maja nic wspólnego z dzialaniem aplikacji, a drenowaniem prywatnych danych . Czy w redakcji, jesteście w stanie sprawdzić w jaki sposób są przesylane dane na chinskie serwer? Czy jest to prawda, ze na rynki zachodnie trafiały komputery z zainstalowanymi chipami "nadzorującymi" użytkowników tych laptopów...i ostatnie...czy technologia Xiaomi będzie użytkowana w Polsce, jeśli tak to siec teleinformatyczna będzie w moim przekonaniu kontrolowana przez wywiad chiński, .. dlaczego nie możemy stworzyć własnych systemów ? Własnych smartfonów zaszyfrowanych?

Tweets CyberDefence24